PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Turystyka daje 6 proc. PKB. To najlepszy wynik od 2007 roku

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 11 paź 2013 12:02

Turystyka daje 6 proc. PKB. To najlepszy wynik od 2007 roku

Mimo kryzysu gospodarczego w Europie ruch turystyczny nie maleje. W Polsce turystyka daje 6 proc. PKB, co oznacza najlepszy wynik od 2007 roku.

REKLAMA

Kilka dni temu Joanna Mucha, minister sportu i turystyki, Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke przedstawili dane dotyczące ruchu turystycznego w naszym kraju. Co z tego wynika dla polskich miast i samorządów?

Według badań Instytutu Turystyki i Activ Group w 2012 r. liczba przyjazdów turystów zagranicznych do Polski wyniosła ok. 14,8 mln, czyli o 11 proc. więcej niż w 2011 r. Największy udział w tej liczbie mieli turyści z Niemiec (32,4 proc.), Ukrainy (13,5 proc.), Białorusi (10,8 proc.), Rosji (4,5 proc.), Litwy (4,1 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (3,3 proc.).

Nie jest to jedyny powód do satysfakcji. Według Brand Finance Institute nasz kraj zanotował najwyższy wzrost marki międzynarodowej wśród stu badanych. Wartość marki Polski wzrosła z 269 do 472 mld dolarów.

W pierwszym półroczu 2013 r. Polskę odwiedziło 7,3 mln turystów zagranicznych, o 8,5 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 r. Według Instytutu Turystyki w pierwszym półroczu 2013 r. liczba turystów zagranicznych korzystających z bazy noclegowej wyniosła 2,3 mln (wzrost o 5 proc.). W 2012 r. zagraniczni turyści wydali u nas 9,1 mld euro.

Z badań zrealizowanych w pierwszym półroczu 2013 roku wynika, że przeciętne wydatki turystów w Polski ukształtowały się na poziomie 353 USD na osobę i 77 USD na jeden dzień pobytu (średnie ważone). W obu wypadkach to więcej niż w porównywalnym okresie 2012 roku (odpowiednio o 2,6 proc. i 5,4 proc.).

W relacji do pierwszego półrocza 2012 roku obserwuje się istotny wzrost wielkości wydatków na dzień pobytu: w przypadku turystów z Białorusi, Ukrainy, Litwy (między 25 proc. a 33 proc.) oraz Włoch i Wielkiej Brytanii (17 proc. i 8 proc.). Z uwagi na znaczenie dla polskiej turystyki przyjazdowej, szczególnie niekorzystny jest spadek wydatków turystów z Niemiec (nadal się utrzymujący), a także z Francji i sąsiadów z południa: Czech oraz Słowacji.

W pierwszym półroczu 2013 roku - podobnie jak w roku ubiegłym - najwięcej pozostawiały w Polsce osoby wskazujące na przyjazdy w celach służbowych (ok. 442 USD na osobę), następnie po zakupy na własne potrzeby (418 USD) i w celach typowo turystycznych (305 USD). Warto podkreślić utrzymanie wzrostowej tendencji przeciętnych wydatków turystów podróżujących w celach rodzinnych.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA