PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Turystyka napędza rozwój gospodarki UE

  • Autor: PAP
  • 13 lut 2014 16:44

Z opublikowanego w czwartek badania Eurobarometru wynika, że turystyka jest tą gałęzią gospodarki, która najlepiej oparła się kryzysowi. Korzystne trendy w tym sektorze utrzymają się w 2014 r. Turystyka pozostanie kołem napędowym wzrostu gospodarczego w UE.

REKLAMA

Europejczycy coraz chętniej spędzają wakacje za granicą, ale też najczęściej pozostają w obrębie Unii Europejskiej. W 2013 roku 38 proc. mieszkańców UE spędziło urlop w innym kraju unijnym; o 5 pkt. proc. więcej niż w roku poprzednim.

Zyski sektora turystycznego rosną od wielu lat; spadki nastąpiły tylko po zamachach we wrześniu 2001 roku oraz w latach kryzysu finansowego 2008-2009. "Każdy rok od 2010 był rokiem rekordowym" pod względem dochodów tej branży - głosi raport Eurobarometru.

W 2013 roku 45 proc. wszystkich turystów, którzy zatrzymali się w hotelach i innych ośrodkach turystycznych w UE, to cudzoziemcy z innych krajów Unii.

W Polsce w roku ubiegłym zagraniczni goście stanowili 20 proc. wszystkich turystów. Najwięcej cudzoziemców spędziło wakacje w Chorwacji (92 proc. turystów), Grecji (79 proc.), Austrii (71 proc.) i na Litwie (70 proc.). Najsłabiej w tych statystykach wypadła Rumunia, gdzie cudzoziemcy stanowili tylko 18 proc. osób na wakacjach.

W sumie w 2013 roku w hotelach, ośrodkach wczasowych, hostelach etc. w całej Unii turyści spędzili 2,6 mld nocy.

Komunikat prasowy Komisji Europejskiej podaje, że "czołowa piątka najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku w Unii Europejskiej pozostaje bez zmian od roku 2012. Są to: Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy i Austria. (...) Mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Grecji i Włoch w największym stopniu skłaniają się do krajowych wakacji, podczas gdy Luksemburczycy i Belgowie przodują w wyjazdach do innych państw UE".

"Proporcja Europejczyków wybierających się na wakacje niezależnie od czynników ekonomicznych jest zróżnicowana - od 10 proc. wśród Greków do 75 proc. Austriaków" - głosi komunikat KE.

Trendy te mają się utrzymać, co - jak skomentował badanie Eurobarometru komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani - stanowi "wyjątkowe osiągnięcie sektora turystycznego, który jest w dalszym ciągu lokomotywą gospodarczej odnowy Unii Europejskiej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA