PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Turystyka to priorytet. Ponad 5,5 mln euro dla trzech podlaskich gmin

  • Autor: PAP
  • 03 sty 2018 15:45

Turystyka to priorytet. Ponad 5,5 mln euro dla trzech podlaskich gmin fot. Pixabay

Podlaskie samorządy z Drohiczyna, Sokółki i Szczuczyna i ich partnerzy z Białorusi i Ukrainy otrzymają ponad 5,5 mln euro na wspólne projekty transgraniczne. Ich główny cel to rozwój turystyki i dobrych relacji sąsiedzkich.

REKLAMA

Umowy na dofinansowanie podpisał w środę w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku z burmistrzami tych miast wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Pieniądze pochodzą z UE z programu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Drohiczyn w Podlaskiem wspólnie z Drohiczynem na Białorusi oraz powiatem Sokal na Ukrainie będzie realizować projekt pod nazwą "Łączy nas Bug". Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym powiedział, że powstanie łącznie ok. 850 km szlaków kajakowych od Werchobuża na Ukrainie, gdzie są źródła rzeki Bug poprzez Białoruś do ujścia rzeki w Polsce.

Wszystko ma służyć wydłużeniu sezonu kajakowego, rozwojowi turystyki. Szlaki będą oznakowane, będzie internetowa lokalizacja i informacja, będą też wytyczone specjalne miejsca na brzegu rzeki, gdzie kajakarze będą mogli schodzić na wypoczynek.

W trzech miejscach powstaną centra kajakowe. W Drohiczynie w Podlaskiem będzie można korzystać z unikalnego symulatora kajaka, a na otwartym basenie będzie można próbować swoich sił na małym kajaku, zanim turysta wypłynie na rzekę.

Miasto Sokółka wspólnie z Grodnem na Białorusi będzie również tworzyć szlaki turystyczne związane z postacią podskarbiego litewskiego, starosty grodzieńskiego, architekta, hrabiego Antoniego Tyzenhauza, który żył w XVIII w. Powstanie 59 km szlaków. Po obu stronach granicy na potrzeby turystów będzie kupionych 60 rowerów - w tym także rowery elektryczne. W Sokółce i Grodnie będą rewitalizowane zabytkowe kamienice na spotkania kulturalne. W obu miastach powstaną ławeczki z Tyzenhauzem - opowiadała burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Podlaski Szczuczyn oraz miasto o takiej samej nazwie na Białorusi, a także Kowel na Ukrainie będą budować centra dialogu kultur w swoich miejscowościach. Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński powiedział, że miasta współpracują ze sobą od lat, a program Polska-Białoruś-Ukraina to szansa na nowe możliwości w tej współpracy. Centra dialogu będą służyć spotkaniom, przypominaniu zróżnicowanego dziedzictwa kulturowego sąsiadów.

Wiceminister Adam Hamryszczak powiedział, że projekty, które będą realizowane w ramach zawartych umów, to inwestycje "niezwykle ważne pod względem turystycznym, również kulturowym", a także zachowania "naturalnego dziedzictwa pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego". Mówił, że cieszy fakt, iż w większości są to projekty, w których biorą udział partnerzy z trzech krajów.

  • 1
  • 2
  • Natalia 2018-01-03 17:18:10
    Brawo Ministerstwo Rozwoju.
    Podlasie wreszcie docenione.Ponad 20 mln zł na projekty turystyczne.Super

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA