PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Turystyka w całym kraju przeżywa stagnację, ale Świętokrzyskie nie może narzekać

  • Autor: PAP
  • 27 gru 2012 09:13

Region świętokrzyski jest coraz częściej wybierany jako miejsce wypoczynku weekendowego. Świadczy o tym liczba biletów wstępu sprzedanych m.in. w Bałtowie, Sandomierzu i w podkieleckich atrakcjach turystycznych.

REKLAMA

„Wszystkie statystyki ruchu turystycznego w regionie świętokrzyskim w mijającym 2012 roku będziemy mieć zebrane pod koniec stycznia. Jednak już po wstępnych szacunkach sprzedaży biletów wstępu do muzeów, ośrodków rozrywki i innych atrakcji turystycznych widać, że był to dla nas bardzo dobry sezon.

Choć turystyka w całym kraju przeżywa stagnację spowodowaną kryzysem, my nie możemy narzekać" - powiedział dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk.

Najczęściej odwiedzanym miejscem w regionie był Bałtów, który w samym sezonie letnim przyjął ponad 300 tys. osób. Według Moniki Pękali ze Stowarzyszenia Delta wyróżnikiem Bałtowa jest przede wszystkim „rozwijanie i dorastanie oferty wraz ze zwiedzającymi.

Osiem lat temu powstał tam JuraPark, teraz w jednym z największych w Polsce kompleksów turystycznych są także zwierzyniec, oceanarium, kino 5D, park rozrywki oraz wyciąg narciarski z wioską świętego Mikołaja.

„Staliśmy się całorocznym ośrodkiem, do którego turyści wracają. Ci, którzy z kilkuletnim dzieckiem widzieli park jurajski teraz przyjeżdżają z nastolatkiem do parku rozrywki czy na narty" - dodała Pękala.

Drugi w kolejności jest Sandomierz, miasto które po latach zastoju zostało odkryte na nowo w dużej części dzięki udanej promocji w serialu „Ojciec Mateusz". W połowie lat 90. odwiedzało je rocznie do 70 tys. osób.

W 2012 roku turystów na Bramie Opatowskiej i w podziemnej trasie turystycznej było około 300 tys. Co najmniej 200 tys. osób odwiedziło w tym roku Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie. Tyle samo było w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

„W naszym przypadku podanie dokładnej liczby gości jest trudne, bo nie sprzedajemy biletów. Wiosną i jesienią odwiedzała nas bardzo duża ilość wycieczek szkolnych. Z kolei okres wielkanocny i Boże Narodzenie oraz tygodniowe Święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego we wrześniu to czas, w którym przyjeżdża więcej pielgrzymów" - powiedział superior klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu o. Zygfryd Wiecha.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA