PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Turystyka w Portugalii korzysta z liberalizacji przepisów o hotelach

  • Autor: PAP
  • 21 maj 2015 08:09

Wprowadzenie prawa pozwalającego oferować prywatne mieszkania niczym hotelowe pokoje stymuluje portugalską turystykę. W ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów liczba łóżek dla turystów zwiększyła się w tym kraju z 3 tys. do 11,5 tys.

REKLAMA

Jak poinformował portugalski sekretarz stanu ds. turystyki Adolfo Mesquita Nunes, obowiązujące od listopada ub.r. przepisy przyczyniły się do wzrostu na przestrzeni ostatniego półrocza liczby zarejestrowanych łóżek dla turystów o 8,5 tys.

Szczególnie duży wzrost liczby miejsc noclegowych zanotowano w Lizbonie, gdzie dynamika wyniosła aż 130 proc. Stolica oferuje dziś około 8 tys. pokojów dla turystów w prywatnych mieszkaniach, pensjonatach i hotelach.

Zdaniem Andre Moury z Turystyki Lizbony, organizacji badającej tendencje w tym sektorze na terenie stołecznej aglomeracji, pojawienie się na rynku dużej oferty mieszkań do wynajmu przez turystów zwiększy liczbę zagranicznych urlopowiczów odwiedzających Portugalię.

"W ub.r. liczba noclegów turystów w hotelach i pensjonatach zwiększyła się w Lizbonie o 16 proc. do poziomu 8,4 mln. W tym samym czasie w całej stołecznej aglomeracji nastąpił 15-procentowy wzrost do 11,5 mln noclegów. W najbliższym czasie należy się spodziewać kontynuacji tej tendencji wzrostowej" - poinformował PAP Andre Moura.

Obowiązujące od listopada przepisy zlikwidowały obowiązek ubiegania się przez właścicieli mieszkań o licencje uprawniające do wynajmowania przestrzeni na cele turystyczne. Obecnie wystarczy tylko poinformować urząd gminy i fiskusa o prowadzonej działalności. Dodatkowo osoby prywatne udostępniające swe mieszkania turystom muszą wystawiać faktury i płacić urzędowi skarbowemu 6 proc. podatku VAT przy rocznych wpływach przekraczających 10 tys. euro.

Zdaniem ekspertów efekty nowych przepisów są korzystne również dla krajowego budżetu.

"Zliberalizowanie rynku działalności hotelarskiej pomaga w walce z szarą strefą, a przy okazji stymuluje rozwój sektora turystycznego, gdyż przybywa osób zainteresowanych wynajmem pokojów" - powiedział PAP Eliderico Viegas, prezes Zrzeszenia Przedsiębiorców Branży Hotelowej i Turystycznej Algarve (AHETA).

W ocenie Viegasa wynajem prywatnych mieszkań dla turystów przez osoby indywidualne ani nie stanowi konkurencji dla hoteli, ani nie oznacza obniżenia jakości usług.

"Dziś nie brakuje w Portugalii osób, które udostępniają turystom eleganckie wille, a nawet pałacyki. Oferta ta jest na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak i koszty noclegu w tego typu placówkach" - dodał Eliderico Viegas.

W Lizbonie, która przewodzi pod względem liczby oferowanych mieszkań dla turystów, ceny za nocleg mają dużą rozpiętość: od 35 do 150 euro. W Algarve wynoszą one średnio 50 euro za dobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA