PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Turystyka zdrowotna kluczowa dla rozwoju woj. świętokrzyskiego

  • Autor: PAP
  • 23 lut 2015 08:09

Nowoczesne budownictwo, przemysł metalowo-odlewniczy, turystyka zdrowotna i prozdrowotna oraz nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze - to najbardziej obiecujące gałęzie świętokrzyskiej gospodarki, które mogą liczyć na dodatkowe wsparcie.

REKLAMA

Wymienione, kluczowe branże dla przyszłości regionu świętokrzyskiego po raz pierwszy pojawiły się w aktualizacji strategii rozwoju regionu opracowanej i przyjętej przez sejmik województwa w 2013 r. Więcej miejsca poświęcono im rok później w Regionalnej Strategii Innowacji (RIS3) To dokument, który koncentruje się właśnie na wybraniu tzw. "inteligentnych specjalizacji" a jego głównym celem jest ich rozwijanie.

W praktyce oznacza to, że wymienione branże w obecnej perspektywie unijnej mają szanse na szczególne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. "Całościowa alokacja (w RPO - PAP) wyniesie ok. 1,4 mld euro, z tego szacujemy, że ok. 400 mln zł trafi na rozwój przedsiębiorczości. W tym będzie dominowało wsparcie właśnie dla sektorów inteligentnych" - powiedział PAP dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Grzegorz Orawiec.

Jako przykład podał pierwszą oś świętokrzyskiego RPO (czyli część regionalnego dokumentu regulującą określony zakres wsparcia unijnymi funduszami). "Tam alokacja wyniesie ponad 96 mln euro na dwa typy działań - badań i wdrożeń dla gospodarki. Te pieniądze mogą być dostępne tylko w przypadku inteligentnych branż. Inne podmioty w tym zakresie nie będą mogły aplikować" - wyjaśnił Orawiec.

Wybór regionalnych specjalizacji był długim procesem, w który zaangażowani byli m.in. naukowcy z różnych ośrodków akademickich w Polsce, a także specjaliści z Banku Światowego. Decyzje poprzedziły analizy statystyczne oraz konsultacje z przedsiębiorcami. "Bardzo mocno zwracała na to uwagę Komisja Europejska. Dla niej najważniejsza była ścieżka dojścia do wyboru branż" - podkreślił Orawiec.

W ten sposób określono cztery główne (tzw. pionowe) specjalizacje, które wpisują się w charakter gospodarki województwa świętokrzyskiego. Wśród nich - zasobooszczędne budownictwo, posiadające w regionie bogate tradycje. Istnieją tu duże zakłady wapiennicze, cementowe, unikatowe złoża mineralne. Region cechuje znaczące zatrudnienie w branży o raz istotny jej wkład do PKB regionu i duża wartość produkcji.

Drugą specjalizacją z tej grupy jest również osadzony w tradycji regionu przemysł metalowo-odlewniczy, w którym w regionie pracuje ok. 20 tys. osób. Firmy działające w tej branży rozlokowane są głównie w północnej części woj. świętokrzyskiego.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA