PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Twierdza Modlin - zabytek po nowemu

  • wnp.pl
  • 16 cze 2017 15:01

Twierdza Modlin - zabytek po nowemu Modlin Smart City - wizualizacja zrewitalizowanej Twierdzy Modlin

Twierdza Modlin to obecnie projekt rewitalizacji o największej wartości w Europie. Dlatego chcielibyśmy mieć w niektórych tematach zrozumienie, wsparcie i pomoc nie tylko we własnych umiejętnościach i wizji, ale także u odpowiednich instytucji i rządu. Z tym bywa niestety różnie - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Wiesław Jan Prusiecki, prezes Grupy Konkret.

REKLAMA

Twierdza Modlin to m.in. zespół koszar obronnych z najdłuższym budynkiem w Europie i jednym z najdłuższych na świecie. Cytadela, stanowiąca główny element twierdzy, liczy 2250 metrów. Cały kompleks ma powierzchnię ponad 450 ha.

Pod koniec października 2013 r. Grupa Konkret kupiła ją od Agencji Mienia Wojskowego. Spółka wylicytowała cenę 35,7 mln zł, ale z uwagi na 50 proc. bonifikaty - związanej z zabytkowym charakterem obiektu - rzeczywista cena wyniosła 17,85 mln zł.

Wg planów Grupy Konkret, historyczna Twierdza Modlin, położona u zbiegu Wisły i Narwi, ma zmienić się w miasto inteligentnych rozwiązań - Warszawa Modlin Smart City.

Inwestor zapowiada budowę m.in. największego w tej części Europy centrum kongresowego, a także hoteli, osiedla mieszkaniowego oraz powierzchni biurowych, handlowych i usługowych.

Faza projektowa ma zakończyć się w 2018 r., a rozpoczęcie inwestycji jest planowane w 2019 r. i ma zająć 5-7 lat. Prognozowany koszt przedsięwzięcia wynosi 400-480 mln euro.
Perła w koronie

- Przeprowadziliśmy inwentaryzację, przygotowaliśmy wyceny i wykonaliśmy prace zabezpieczające i porządkowe. Samo przygotowanie projektu będzie kosztowało 15 mln euro - wskazał prezes Prusiecki.

Dodał, że jak na razie spółka ponosi duże koszty, czekając na to, aż ziszczą się niektóre zapisy umowne, warunkujące dalsze możliwości projektowania i prezentowania projektu poważnym inwestorom w kraju i za granicą.

- Bez spełnienia tych elementów lub chociażby przewidywalnego planu ich realizacji, trudno jest działań i realizować złożone i ambitne projekty - zaznaczył Prusiecki.

- Ten obiekt to perła w koronie. Szukamy inwestorów za granicą i widzimy zainteresowanie. Przed zakupem Twierdza Modlin była białą plamą na mapie inwestycji. Obecnie, po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego i zaprezentowaniu koncepcji, jest to produkt - dodał.
Biznes jak żaden inny

Prezes, pytany o trudności związane z inwestycjami w obiekty zabytkowe wskazał, że każdy biznes wymaga dużego zaangażowania i atencji, a ten związany z rewitalizacją w szczególności.

- Nie są to inwestycje typu „kopiuj-wklej”, jak w przypadku większości centrów handlowych. Moim zdaniem, chwalenie się takimi projektami jest smutne, gdyż są to miejsca szablonowe. Natomiast takie obiekty jak Stary Browar czy Manufaktura to miejsca, które mają nie tylko przestrzeń, ale też duszę i historię - stwierdził Prusiecki.

Czytaj więcej: Twierdza Modlin czeka na drugie życie

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA