PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Uber z ważnym wyrokiem europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

  • Autor: PropertyNews.pl/bbc.com
  • 20 gru 2017 12:10

Uber z ważnym wyrokiem europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Fot. Shutterstock

W świetle prawa europejskiego Uber to firma świadcząca usługi transportowe, a nie - jak określa sam Uber - cyfrowa platforma łącząca pasażerów z kierowcami. Dziś rano zapadł w tej sprawie wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. "To orzeczenie nie będzie miało wpływu na to jak działamy w większości krajów UE, w których jesteśmy regulowani przez przepisy prawa transportowego" oświadcza firma.

REKLAMA

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, w którym uznał Ubera za dostawcę usług transportowych, nie aplikację zachęcającą do przejazdów. Wyrok oznacza, że Uber podlega regulacjom ze strony krajów członkowskich.

Trybunał orzekł, że celem aplikacji, która łączy za pomocą smartfona kierowców z ludźmi chcącymi podróżować po mieście są usługi transportowe i tak musi być klasyfikowana działalność firmy w europejskim prawie.

Uzasadnienie wyroku wskazuje, że usługi oferowane przez Uber łączą jednostki z nieprofesjonalnymi kierowcami na polu transportu. Sprawę do Trybunały wniosły hiszpańskie stowarzyszenia taksówkarskie. Dzięki decyzji państwa członkowskie UE moga regulować warunki funkcjonowania serwisu.

Sam Uber twierdzi, że jest tylko dostawcą usługi, polegającej na zachęcaniu do przejazdów za pomocą aplikacji, przez co firma miałaby działać w branży IT, nie taksówkarskiej.

- To orzeczenie nie będzie miało wpływu na to jak działamy w większości krajów UE, w których jesteśmy regulowani przez przepisy prawa transportowego. Należy jednak pamiętać, że miliony Europejczyków wciąż nie mają dostępu do aplikacji takich jak nasza. Jak powiedział nowy CEO Ubera, należy regulować takie usługi jak Uber. Dlatego będziemy kontynuować rozmowy z miastami w całej Europie, aby umożliwić Europejczykom dostęp do niezawodnej alternatywy transportowej dostępnej za pośrednictwem jednego kliknięcia w aplikacji głosi oświadczenie firmy.

Wyrok to kolejny cios w Ubera, targanego ostatnio skandalami - w tym tygodniu jeden z kierowców przyznał się do zabójstwa pracownicy brytyjskiej ambasady w Bejrucie. Z powodu wewnętrznych regulacji firma jest na celowniku lokalnych taksówkarzy i władz w całej Europie. Główny zarzut to nieuczciwa konkurencja, ponieważ Uber nie wymaga od swoich kierowców i ich pojazdów szkoleń czy zezwoleń licencyjnych. Firma nie zapewnia też świadczeń socjalnych swoim kierowcom.

Z drugiej jednak strony eksperci podkreślają pozytywną rolę precedensowej działalności Ubera: jego konkurencyjność otworzyła tradycyjne korporacje na nowe usługi, jak np. płatność kartą w taksówce, spowodowała też obniżkę cen dla pasażerów. Ci ostatnio mają po prostu łatwiej, bo sposobów na tani, szybki miejski transport jest coraz więcej. Wyrok Trybunału pozwala jednak na kontrolę wszechmocnych dotąd firm, podobne sprawy będą pojawiać się na wokandzie, choćby w stosunku do serwisu Airbnb. Dzisiejsze rozstrzygnięcie ma pozwolić na uczciwą konkurencję na rynku.

W Polsce rozwiązania technologiczne Ubera pozwalają kierowcom świadczyć usługi w ramach transportu okazjonalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA