PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Uczestnicy konferencji wydali w Katowicach ponad 120 mln zł

  • Autor: PAP
  • 26 sty 2013 20:41

Uczestnicy konferencji wydali w Katowicach ponad 120 mln zł

Ponad pół miliona osób przyjechało w ub. roku do Katowic, by uczestniczyć w rozmaitych konferencjach i wydarzeniach biznesowych. Każdy z nich zostawił w mieście średnio 234,2 zł; w sumie to ponad 121 mln zł - wynika z raportu o turystyce biznesowej w mieście.

REKLAMA

Raport powstał w oparciu o badania rynkowe uczestników organizowanych w Katowicach spotkań konferencyjnych, prowadzone przez dr. Krzysztofa Cieślikowskiego z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Samorządowcy oceniają, że wyniki raportu potwierdzają, iż Katowice są coraz lepiej przygotowane do organizowania i obsługi wielkich spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowych.

W ubiegłym roku rozmaite konferencje organizowano w 24 punktach miasta - ośmiu hotelach, dwóch biurowcach z salami konferencyjnymi oraz 14 instytucjach publicznych, takich jak uczelnie, urzędy i obiekty kultury. W Katowicach powstaje obecnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które w przyszłości ma być wiodącym miejscem organizowania takich wydarzeń.

W sumie w całym 2012 r. w 24 obiektach zorganizowano łącznie 6 tys. 117 konferencji i wydarzeń, z których ponad 1,1 tys. (18 proc.) trwało dwa dni i dłużej. Średnio każde wydarzenie trwało półtora dnia, a liczba jego uczestników wynosiła ok. 85. W sumie w ciągu całego roku daje to ok. 520 tys. ludzi uczestniczących w katowickich spotkaniach.

Najczęściej uczestnicy konferencji przyjeżdżają do Katowic samochodami. Chwalą dobre połączenia drogowe stolicy Górnego Śląska z innymi miastami, jednak brakuje im miejsc parkingowych w centrum miasta i skarżą się na słabe oznakowanie ulic i zjazdów z dróg krajowych. Delegaci zauważają przemiany miasta i nowoczesną architekturę budynków.

Wyliczono, że średnie wydatki uczestnika spotkania konferencyjnego w Katowicach wyniosły w 2012 r. 234,2 zł, przy czym delegaci korzystający z noclegu wydali średnio 445,8 zł (w tym średnio 263,2 zł na nocleg), a pozostali 133,3 zł. Najwięcej wydaje się na noclegi; w dalszej kolejności na posiłki, zakupy w galeriach handlowych oraz transport lokalny, np. taksówki.

Mniej więcej trzecia część osób przyjeżdżających do miasta na konferencje przy okazji robi w Katowicach zakupy; częściej robią je ci, którzy nocują w mieście. Średnia wartość zakupów to ok. 104 zł.

Z raportu wynika, że w Katowicach potrzebne są dalsze inwestycje w poprawę infrastruktury komunikacyjnej, uwzględniające potrzeby przyjeżdżających na spotkania konferencyjne. Chodzi szczególnie o parkingi, powiększenie oferty gastronomicznej, kulturalnej i rozrywkowej.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA