PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Uczestnicy konferencji wydali w Katowicach ponad 120 mln zł

  • Autor: PAP
  • 26 sty 2013 20:41

Uczestnicy konferencji wydali w Katowicach ponad 120 mln zł

Ponad pół miliona osób przyjechało w ub. roku do Katowic, by uczestniczyć w rozmaitych konferencjach i wydarzeniach biznesowych. Każdy z nich zostawił w mieście średnio 234,2 zł; w sumie to ponad 121 mln zł - wynika z raportu o turystyce biznesowej w mieście.

REKLAMA

Raport powstał w oparciu o badania rynkowe uczestników organizowanych w Katowicach spotkań konferencyjnych, prowadzone przez dr. Krzysztofa Cieślikowskiego z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Samorządowcy oceniają, że wyniki raportu potwierdzają, iż Katowice są coraz lepiej przygotowane do organizowania i obsługi wielkich spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowych.

W ubiegłym roku rozmaite konferencje organizowano w 24 punktach miasta - ośmiu hotelach, dwóch biurowcach z salami konferencyjnymi oraz 14 instytucjach publicznych, takich jak uczelnie, urzędy i obiekty kultury. W Katowicach powstaje obecnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które w przyszłości ma być wiodącym miejscem organizowania takich wydarzeń.

W sumie w całym 2012 r. w 24 obiektach zorganizowano łącznie 6 tys. 117 konferencji i wydarzeń, z których ponad 1,1 tys. (18 proc.) trwało dwa dni i dłużej. Średnio każde wydarzenie trwało półtora dnia, a liczba jego uczestników wynosiła ok. 85. W sumie w ciągu całego roku daje to ok. 520 tys. ludzi uczestniczących w katowickich spotkaniach.

Najczęściej uczestnicy konferencji przyjeżdżają do Katowic samochodami. Chwalą dobre połączenia drogowe stolicy Górnego Śląska z innymi miastami, jednak brakuje im miejsc parkingowych w centrum miasta i skarżą się na słabe oznakowanie ulic i zjazdów z dróg krajowych. Delegaci zauważają przemiany miasta i nowoczesną architekturę budynków.

Wyliczono, że średnie wydatki uczestnika spotkania konferencyjnego w Katowicach wyniosły w 2012 r. 234,2 zł, przy czym delegaci korzystający z noclegu wydali średnio 445,8 zł (w tym średnio 263,2 zł na nocleg), a pozostali 133,3 zł. Najwięcej wydaje się na noclegi; w dalszej kolejności na posiłki, zakupy w galeriach handlowych oraz transport lokalny, np. taksówki.

Mniej więcej trzecia część osób przyjeżdżających do miasta na konferencje przy okazji robi w Katowicach zakupy; częściej robią je ci, którzy nocują w mieście. Średnia wartość zakupów to ok. 104 zł.

Z raportu wynika, że w Katowicach potrzebne są dalsze inwestycje w poprawę infrastruktury komunikacyjnej, uwzględniające potrzeby przyjeżdżających na spotkania konferencyjne. Chodzi szczególnie o parkingi, powiększenie oferty gastronomicznej, kulturalnej i rozrywkowej.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA