PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

UE dofinansuje budowę hoteli w Podlaskiem. W sumie do wzięcia jest ponad 48,5 mln zł

  • Autor: PAP
  • 18 lis 2011 09:20

UE dofinansuje budowę hoteli w Podlaskiem. W sumie do wzięcia jest ponad 48,5 mln zł

Ponad 48,5 mln zł dofinansowania z UE mogą w sumie dostać firmy z branży turystycznej na budowę bądź rozbudowę hoteli lub pensjonatów w województwie podlaskim - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

REKLAMA

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPO). Nabór projektów do konkursu rozpoczął się w czwartek, a zakończy 12 stycznia 2012 roku - poinformowała Urszula Mirończuk z Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Do konkursu swoje projekty mogą składać firmy z branży turystycznej, a wnioski mają dotyczyć powiększenia bazy noclegowej w Podlaskiem. Może to być m.in. budowa nowego hotelu czy rozbudowa już istniejącego, a także np. stworzenie unikatowej oferty turystycznej w regionie.

Mirończuk dodała, że szansę na dotację mają inwestycje realizowane w gminach położonych na obszarze Natura 2000 oraz innych atrakcyjnych turystycznie, które zakwalifikowano w "Programie rozwoju turystyki i zagospodarowania turystycznego województwa podlaskiego w latach 2010-2015". Według tej listy, to m.in. gminy w powiecie suwalskim, augustowskim, bielskim czy sokólskim.

Na wsparcie mogą też liczyć przedsięwzięcia w miejscowościach o statusie uzdrowiska. W regionie są to: Augustów i Supraśl. Wysoko będą też punktowane wnioski wykorzystujące nowoczesne technologie.

Mikroprzedsiębiorstwa moga starać się o dotację do 1,5 mln zł, a dla małych i średnich firm to maksymalnie 6 mln zł dofinansowania.

W dotychczasowych konkursach na rozbudowę bazy noclegowej w regionie wykorzystano łącznie ponad 87 mln zł unijnego dofinansowania. Dzięki temu powstaje ok. 1,2 tys. miejsc w hotelach i pensjonatach.

Mirończuk dodała, że obecny konkurs dla firm z branży turystycznej jest ostatnim tego typu, w budżecie RPO na lata 2007-2013.

Pytani przez PAP o bazę noclegową w regionie, przedstawiciele organizacji turystycznych w Podlaskiem oceniają, że brakuje tam głównie hoteli dwu- i trzygwiazdkowych, które są o nieco niższych standardach, ale nocleg w nich jest tańszy. Według nich, tego typu ofert szukają zarówno młodzi, jak i starsi turyści odwiedzający Podlaskie.

Jak powiedziała PAP dyrektorka Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Jadwiga Dąbrowska, turyści, którzy się zgłaszają do tej placówki, szukają tanich kwater. Dodała, że chętnie nocują w pensjonatach, pokojach gościnnych a także w kwaterach agroturystycznych. Według niej, potrzebna jest w regionie tańsza baza turystyczna, gdyż w szczególności w długi majowy weekend czy w okresie letnim, brakuje wolnych kwater.

Eugeniusz Ławreniuk, prezes Polskiej Izby Turystyki oddział w Białymstoku, uważa, że baza noclegowa w regionie jest "bardzo uboga", a w szczególności brakuje właśnie hoteli dwu- i trzygwiazdkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA