PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Unijne miliony na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej

  • Autor: PAP
  • 22 gru 2016 11:36

Unijne miliony na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej fot. Pixabay

Ministerstwo Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały w czwartek umowę na realizację programu "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka". Dzięki niej przedsiębiorcom z pięciu wschodnich województw udostępniono 200 mln zł na rozwój turystyki.

REKLAMA

Środki z funduszy unijnych w postaci kredytów i pożyczek sfinansują m.in. rozbudowę bazy noclegowej i infrastruktury turystycznej w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

- Stawiamy konsekwentnie na turystykę, oczekując wymiernych efektów ekonomicznych. Na mocy zawartej dziś umowy wprowadzimy do obiegu 200 mln zł. Pieniądze trafią do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski Wschodniej, najpierw w postaci preferencyjnych pożyczek, a w przyszłości - w zależności od odpowiedzi rynku - także w formie innych produktów finansowych - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Firmy będą mogły ubiegać się o pieniądze na: budowę i remont obiektów infrastruktury uzdrowiskowej, związanej z rozwojem funkcji leczniczo-wypoczynkowych na terenach gmin uzdrowiskowych, budowę lub rozbudowę infrastruktury rekreacyjno-sportowej, wsparcie projektów na rzecz poprawy jakości świadczonych usług turystycznych i infrastruktury turystycznej, produkcję i sprzedaż ekologicznej żywności, tworzenie i rozwój parków tematycznych przyczyniających się do wzrostu ruchu turystycznego, rozwój produktów regionalnych i tradycyjnych, przywracanie tradycyjnych zawodów (rękodzieło i rzemiosło), czy budowę i rozbudowę obiektów noclegowych.

W przypadku wsparcia obiektów preferowane będą obiekty posiadające lub ubiegające się o status "Miejsca Przyjaznego Rowerzystom" w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Pieniądze pochodzą jeszcze z poprzedniej perspektywy na lata 2007-2013. Są to spłaty wsparcia zwrotnego, które pozostają do dyspozycji Ministerstwa Rozwoju.

Resort zakłada, że kredyty lub pożyczki w ramach programu będzie można zaciągać już od trzeciego kwartału 2017 roku. Program przewidziano na 10 lat.

Hamryszczak wyjaśnił, że wśród instrumentów wsparcia znajdą się niskooprocentowane kredyty, udzielane na dogodnych warunkach, aby zainteresowani przedsiębiorcy mogli z nich skorzystać.

Pożyczka według ministra wyniesie do 500 tys. zł. Nie wykluczył on, że w określonych przypadkach - zależnie od potrzeb przedsiębiorcy - będzie mogła być wyższa. Od przedsiębiorcy wymagany będzie plan biznesowy oraz minimalny wkład własny.

- Z pewnością będzie się trzeba zwrócić do pośrednika finansowego, który zostanie wybrany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, złożyć odpowiedni wniosek aplikacyjny, bardzo mocno uproszczony, a kapitał szybko i bezpośrednio trafi do przedsiębiorcy - tłumaczył wiceminister.

Funduszami zarządzać będzie BGK, dystrybucją zajmą się wyłonieni przez Bank pośrednicy.

Hamryszczak dodał, że MR zaoferuje również doradztwo dla zainteresowanych programem firm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA