PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W 2013 roku będziemy świadkami kolejnych transakcji sprzedaży hoteli

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 gru 2012 12:06

W 2013 roku będziemy świadkami kolejnych transakcji sprzedaży hoteli

Większość transakcji, jaka miała miejsce na rynku hotelowym w Polsce w 2012 roku, była związana ze sprzedażą obiektów należących do Orbis SA. Umową o największej wartości była jednak sprzedaż hotelu InterContinental za ok. 100 mln euro - podsumowuje 2012 rok Janusz Mitulski, partner, Horwath HTL.

REKLAMA

- Sieć Orbis od dwóch lat konsekwentnie realizuje strategię asset light, w ramach której sprzedaje obiekty, które nie pasują do jej planów rozwoju. Z drugiej strony w poprzednim tygodniu Orbis dokonał zakupu zwrotnego za ok. 100 mln zł czterech obiektów Ibis, które były leasingowane - zwraca uwagę Janusz Mitulski.

Operację "sale and leaseback" ostatnio przeprowadziła także sieć B&B i dotyczyła ona warszawskiego hotelu B&B.

- W następnym roku będziemy świadkami sprzedaży kolejnych obiektów sieci Orbis, jak również powinno dojść do kilku transakcji "sale and leaseback" - prognozuje Janusz Mitulski. - W chwili obecnej wiadomo nam o kilku dużych obiektach sieciowych wystawionych na sprzedaż. Czy dojdzie do transakcji? Trudno powiedzieć, gdyż wiele zależy od woli stron i rozbieżności co do ceny - dodaje.  

Ekspert zwraca też uwagę, że obecnie jest coraz więcej projektów, które od samego początku powstają w celu odsprzedaży. Przykładem mogą być hotele przy planowanych galeriach handlowych.

W kręgu zainteresowania inwestorów leżą dziś przede wszystkim hotele znajdujące się w Warszawie i Krakowie. - Te dwa miasta uważane są za najbardziej atrakcyjne dla funduszów inwestycyjnych. W dalszej kolejności są największe miasta wojewódzkie jak Wrocław, Poznań czy Gdańsk - zauważa Mitulski i dodaje, że inwestorzy finansowi zainteresowani są przede wszystkim obiektami, które działają pod marką międzynarodowej sieci hotelowej oraz są zarządzane przez profesjonalnych operatorów hotelowych - przede wszystkim na podstawie umów dzierżawy o stałym czynszu.

Jeśli chodzi o pochodzenie kapitału lokowanego w hotele w Polsce, dominują fundusze inwestycyjne z Niemiec. Z kolei zakupy hoteli Orbis dokonywane są przez krajowe podmioty - zarówno duże firmy, jak i osoby prywatne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA