PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W najbliższym czasie w Gdańsku powstanie ok. 1,5 tys. pokoi hotelowych

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 27 paź 2017 15:00

W najbliższym czasie w Gdańsku powstanie ok. 1,5 tys. pokoi hotelowych Paneliści sesji hotelowej podczas Property Forum Trójmiasto 2017

Trójmiasto chce być nie tylko destynacją turystyczną. Ma ambicje, by stać się jednym z liderów przemysłu spotkań w Polsce. Najpierw musi jednak sprostać licznym wyzwaniom. Hotelom turystycznym rośnie ogromna konkurencja w postaci aparthoteli, apartamentów condo i mieszkań na wynajem. Z kolei hotele biznesowe powinny postawić na wspólną walkę o udziały w rynku MICE – to wnioski z dyskusji o rynku hotelowym podczas Property Forum Trójmiasto 2017.

REKLAMA

Pod względem liczby miejsc noclegowych Pomorskie zajmuje szóste miejsce w Polsce. - W Pomorskiem działają 262 skategoryzowane obiekty, a w nich 29 899 miejsc noclegowych. W samej aglomeracji trójmiejskiej mieści się 81 obiektów poddanych kategoryzacji i ponad 10 tys. miejsc noclegowych. Zaplecze jest więc relatywnie małe – mówi Katarzyna Olczyk, Departament Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. - Większość inwestorów w województwie to podmioty prywatne, które nie są związane z turystyką i hotelarstwem.

W regionie mamy zatem do czynienia z intensywnym rozwojem bazy noclegowej, ale też tej zlokalizowanej w obiektach innych niż hotele. To ogromne wyzwanie dla obecnych na rynku graczy.

- W Gdańsku popyt wzrósł rok do roku o 6 proc., ale podaż wzrosła o 11 proc. Nie ma znaczenia kategoryzacja. Każdy hotel, aparthotel, inny obiekt będzie mógł walczyć o gościa – mówi Dariusz Radtke, prezes zarządu City Apart Management.

Widać to w wynikach operacyjnych najlepszych hoteli w Gdańsku. - Tegoroczne przychody, włącznie z wrześniem, będą niższe o około 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. To wyraźna oznaka nowej podaży – podkreśla Przemysław Wieczorek, członek zarządu, Puro Hotels. - Podaż będzie przeważać nad popytem jeszcze przez kilka kolejnych lat. Szacujemy, że w najbliższym czasie na gdańskim rynku pojawi się ok. 1,5 tys. nowych pokoi - mówi.

- Do tego należy dodać ogromną liczbę mieszkań na wynajem, które w ciągu najbliższych 2-3 lat staną się mocną konkurencją dla bazy hotelowej. Długofalowo jesteśmy optymistami, jednak kolejne lata mogą nie wyglądać tak imponująco jak teraz – podsumowuje.

Jakie będą efekty tego procesu? - Czas pokaże – mówi Janusz Mitulski, dyrektor rozwoju sieci na Europę Środkowo-Wschodnią i Kraje Bałtyckie, Sieć Marriott International. - Aparthotele, apartamenty wakacyjne, condo i mieszkania na wynajem charakteryzują się rozdrobnioną strukturą właścicielską. Rodzi się pytanie,  jak tego typu obiekty będą funkcjonować za kilka lat, kiedy w kosztach trzeba będzie uwzględnić m.in. wydatki na remont i jak stan tych obiektów wpłynie na wizerunek miasta.

Mocni w turystyce, ale biznes musi się kręcić

Wizerunek Trójmiasta jako destynacji wakacyjnej to tylko jeden z czynników budujących potencjał regionu. - Obecnie w Polsce jesteśmy trzecią siłą, a Trójmiasto ma wiele atutów. Bez względu na to czy konferencja odbywa się w Barcelonie, Paryżu czy Gdańsku, dla gości liczy się nie tylko obiekt, ale również to, co oferuje lokalizacja. W Trójmieście jest co robić przez cały rok. Mamy bardzo bogaty wachlarz usług pozakonferencyjnych: urozmaiconą ofertę kulturalną oraz rozrywkową. Dodatkowy atut to lokalizacja – można do nas dojechać, dopłyną i dolecieć. Wszystko składa się na dużą przewagę konkurencyjną i uzupełnienie oferty całego Trójmiasta – przekonuje Łukasz Wysocki, prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA