PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Uniejowie ukończono inwestycję turystyczną za 200 mln zł

  • Autor: PAP
  • 25 maj 2012 18:17

W Uniejowie (woj. łódzkie), które wkrótce ma otrzymać status uzdrowiska, w piątek oddano do użytku nową część kompleksu basenów termalnych. Cała inwestycja kosztowała ok. 200 mln zł i była dofinansowana przez UE. Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek zapowiada kolejne inwestycje związane z ochroną przyrody i rozwojem turystyki.

REKLAMA

Uniejów ma wkrótce otrzymać status uzdrowiska. Kuracjusze i turyści mogą już korzystać m.in. z usług leczniczo-wypoczynkowego ośrodka Instytut Zdrowia Człowieka. Uzupełnieniem oferty uzdrowiskowej będą m.in. Lawendowe Termy z trzygwiazdkowym hotelem, rehabilitacją, basenem i SPA.

- 16 kwietnia 2011 roku wbijaliśmy pierwszą łopatę pod budowę nowej części kompleksu basenowego. Teraz możemy uroczyście otworzyć nie tylko ten obiekt, ale również nowe boiska podgrzewane wodami termalnymi, zagrodę młynarską, dom pracy twórczej i wyremontowany zamek - mówił burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Obecny podczas otwarcia basenów marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że inwestycje realizowane w Uniejowie są częścią "strategii województwa łódzkiego".
 
- To perełka i nasza chluba. Wszędzie opowiadamy o uniejowskich termach i zapraszamy do nich gości - nie tylko łodzian, ale również mieszkańców całej Polski, Europy i świata. Mam nadzieję, że to, co się tu wydarzyło - całkowita zmiana tego miasteczka i jego dzisiejszy wygląd - będzie świadectwem skuteczności naszego myślenia i działania, a także przykładem dla innych. Oby tak jak Uniejów mogło rozwijać się całe nasze województwo - powiedział Stępień.

W nowej części kompleksu basenów termalnych znalazły się m.in. gorące oraz zimne baseny otwarte i kryte, kompleks saun, komora śnieżna o temperaturze minus 10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. - To obecnie największy kompleks basenów termalnych w Polsce - poinformował burmistrz Uniejowa.

Sobota będzie dniem, w którym z nowych atrakcji w kompleksie basenów termalnych bezpłatnie będą mogli korzystać mieszkańcy gminy Uniejów oraz matki z dziećmi. Tego dnia odbędzie się również uroczystość otwarcia boisk piłkarskich podgrzewanych wodami termalnymi.
  
Od kilku lat osoby przyjeżdżające do Uniejowa mogą zamieszkać w kasztelu rycerskim. Do jego największych atrakcji należą wielkie drewniane balie, w których można zażywać kąpieli m.in. w czekoladzie, piwie i różanych płatkach. Teraz będzie można nocować również w zagrodzie młynarskiej, w której są m.in. dwa wiatraki - jeden "pracujący", drugi zamieniony na gościnny apartament.

W czerwcu na wyjazdową sesję do Uniejowa mają przyjechać przedstawiciele Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów UE. Spotkanie będzie poświęcona głównie temu, jak wody termalne można wykorzystać w energetyce. Uniejów od siedmiu lat ma ciepłownię geotermalną, która ogrzewa m.in. domy jednorodzinne, bloki, przedszkole, szkoły i urzędy. Przy temperaturze powietrza poniżej minus 10 stopni C wodę dodatkowo podgrzewa kocioł na biomasę (słomę, zrębki drzewne, wierzbę energetyczną).

Uzupełnieniem istniejącej ciepłowni ma być nowoczesna elektrownia hybrydowa, która wody termalne i biomasę wykorzystywałaby do produkcji energii elektrycznej. W ramach tej inwestycji ma być też wybudowana brykietownia, przetwarzająca słomę i trociny na suchy brykiet.

Burmistrz Uniejowa zapowiedział, że w przyszłości zamierza wspólnie z sąsiednim Spycimierzem przygotować dla turystów zbiornik wodny o powierzchni 20 ha. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA