PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warimpex chce poprawić wyniki. Będą nowe inwestycje

  • Autor: PAP
  • 30 lis 2015 08:20

Warimpex chce poprawić wyniki. Będą nowe inwestycje Franz Jurkowitsch, prezes Warimpex

Grupa Warimpex odnotowała ujemny wynik netto za trzeci kwartał 2015 r., w wysokości -31,6 mln euro, w porównaniu z -10,9 mln euro w roku ubiegłym, na co wpływ miała trudna sytuacja w Rosji. Jednocześnie Warimpex zapowiada pracę nad poprawą wyników hoteli i realizacje nowych projektów biurowych.

REKLAMA

Trudna sytuacja na rynku rosyjskim i osłabienie rubla wywierają w dalszym ciągu wpływ na wynik spółki Warimpex Finanz und Beteiligungs AG. Wyniki hoteli niezwiązanych z Rosją były dobre na wszystkich rynkach: obłożenie i ceny pokoi w większości hoteli wzrosły, a wskaźnik zysku NOP na każdy dostępny pokój wzrósł o 14 proc. Mimo to słaby rubel spowodował spadki przychodów ze sprzedaży w hotelach w Petersburgu i Jekaterynburgu. Przychody ze sprzedaży w hotelach rosyjskich były niższe od ubiegłorocznych w tym samym okresie o ok. 34 proc. Również sytuacja w hotelu Dvorak w czeskich Karlovych Varach nie wykazała do tej pory oznak poprawy. Chociaż hotel skierował swoją ofertę również do gości spoza Rosji, nowa strategia nie znalazła jeszcze odzwierciedlenia w przychodach ze sprzedaży. W konsekwencji hotel Dvorak zanotował spadek przychodów o ok. 36 proc.

Ta sytuacja wywarła negatywny wpływ na wyniki za trzy pierwsze kwartały 2015 r. Całościowe przychody ze sprzedaży w segmencie hoteli spadły w tym okresie o 12 proc., do 41,6 mln euro. Przychody ze sprzedaży spadły o 18 proc., z 55,9 mln euro do 46,1 mln euro. Wskaźnik EBITDA wzrósł co prawda o 19 proc., z 13,6 mln euro do 16,3 mln euro, ale EBIT spadł z 4,5 mln do -13,0 mln euro. To obniżenie wynika głównie z ujemnego wyniku odpisów amortyzacyjnych i korekt wartości aktywów. Wynik z działalności finansowej z uwzględnieniem joint ventures pogorszył się z -16,2 mln do -18,7 mln euro. Warto jednak zwrócić uwagę, że ta zmiana, na którą negatywny wpływ miały wahania kursowe, ma charakter niepieniężny. Wynik z joint ventures wzrósł z 1,1 mln do 11,6 mln euro, dzięki sprzedaży hotelu andel’s Berlin.

Ostatecznie – w związku z ujemnymi efektami wyceny aktywów i różnic kursowych – Grupa Warimpex odnotowała ujemny wynik netto za okres, w wysokości -31,6 mln euro, w porównaniu z -10,9 mln euro w roku ubiegłym.

Udane transakcje, ukończone projekty deweloperskie

Mimo skutków trudnej sytuacji na rynku rosyjskim, spółce Warimpex udało się też osiągnąć kilka znaczących sukcesów – zarówno po stronie transakcyjnej, jak i deweloperskiej. Pod koniec września nastąpiła sprzedaż, na rzecz prywatnego inwestora, większościowego udziału w hotelach angelo i Liner na terenie międzynarodowego portu lotniczego Kolcowo w Jekaterynburgu. Wycofanie się z Jekaterynburga nie oznacza wyjścia z Rosji, która pozostanie jednym z głównych rynków Warimpeksu. Firma z sukcesem kontynuuje na tym rynku rozwój projektu Aiportcity St. Petersburg i wciąż dostrzega w nim ogromny potencjał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA