PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warimpex zakończył 2014 r. ze stratą 35,5 mln euro

  • Autor: propertynews.pl
  • 29 kwi 2015 10:47

Strata 35,5 mln euro z jednej strony, ale też wzrost przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej o 11 proc. do 20,5 mln euro to bilans wyników finansowych Warimpexu za 2014 r. Spółka zapowiada nowe projekty deweloperskie w Berlinie, Krakowie, Budapeszcie
i Petersburgu oraz kilka transakcji sprzedaży w br.

 

REKLAMA

W związku ze spadkami obrotów na skutek kursów rubla oraz ze sprzedażą hoteli w Pradze i związaną z tym niższą liczbą pokoi przychody ze sprzedaży w segmencie hoteli, w porównaniu z rokiem ubiegłym, spadły łącznie o 11 proc. do 61,6 mln euro. Przychody Grupy ze sprzedaży spadły o 18 proc. do 73,8 mln euro.

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej aktywów wzrosły o 11  proc. do 20,5 mln euro, jednak wskaźnik EBITDA spadł o 9 proc. do 17,1 mln euro. Główną przyczyną takiego spadku jest brak zysków ze sprzedaży nieruchomości - praski hotel Savoy został sprzedany w czerwcu 2014 r. niemal w wartości bilansowej – podano w komunikacie.

Największy wpływ na wynik w Rosji miały spadki wartości nieruchomości biurowych. Ostatecznie spadł także wynik z działalności finansowej na skutek obniżenia kursu rubla.

W porównaniu z rokiem 2013 w hotelach z rosyjskiego portfolio Warimpexu w Jekaterynburgu i Petersburgu, przy niezmiennym obłożeniu, odnotowano 10 proc. spadek przychodów ze sprzedaży. Jednocześnie kryzys odbił się także na hotelach spoza Rosji, odwiedzanych głównie przez gości rosyjskich i ukraińskich. Najsilniej odczuł to hotel Dvorak w czeskich Karlovych Varach, który zanotował spadek sprzedaży o 20 proc.

 Przebieg działalności prowadzonej przez spółkę poza Rosją w 2014 był pozytywny. O 12 proc. wzrósł w tych krajach wskaźnika Net Operating Profit (NOP) na jeden dostępny pokój (w całym portfolio hoteli nastąpił wzrost NOP o 2 proc.). Jednak wyniki hoteli odwiedzanych głównie przez gości z Rosji i Ukrainy odzwierciedlają skutki kryzysu rosyjskiego i spadku wartości rubla (kurs z dnia 31 grudnia 2014 wynosił ok. 68 rubli za 1 euro, do końca kwietnia 2015 płacono 56 rubli za 1 euro)

 - Straty z tytułu ujemnych różnic kursowych nie odnoszą się do przepływów pieniężnych i tym samym są chwilowe. Wraz ze wzrostem wartości waluty, który obserwujemy w tej chwili, poprawią się także odpowiednio nasze wyniki - mówi Franz Jurkowitsch, prezes Warimpexu. - Jednocześnie zakończona sukcesem sprzedaż części Airportcity St. Petersburg - po dniu bilansowym - pokazuje, że nawet w tak trudnych czasach możliwe są w Rosji pomyślne transakcje. - dodaje.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA