PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wenecja Sądecka odzyska dawny blask. Powstanie tu m.in. hotel

  • Autor: PAP
  • 28 mar 2013 22:49

Prezydent Nowego Sącza (woj. małopolskie) ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania prawobrzeżnego odcinka rzeki Dunajec zwanego dawniej "Wenecją Sądecką" oraz Parku Strzeleckiego. Tereny te mają stać się w przyszłości wizytówką tego miasta, a znaleźć ma się na nich miejsce m.in. na hotel.

REKLAMA

Celem studialnego, jednoetapowego konkursu ogłoszonego przez prezydenta miasta Ryszarda Nowaka jest stworzenie przestrzeni publicznej o wysokim standardzie użytkowym i estetycznym. Tereny "Wenecji Sądeckiej" i Parku Strzeleckiego mają mieć charakter wypoczynkowo-rekreacyjny z jednoczesnym szczególnym uwzględnieniem zieleni.

Władze miasta oczekują, że w konkursowych projektach zawarte zostaną najbardziej współczesne, a równocześnie efektywne ekonomicznie oraz funkcjonalne rozwiązania. W opracowaniu trzeba podać szacunkowy koszt realizacji projektu.

Od uczestników konkursu oczekuje się podjęcia próby możliwie śmiałego i oryginalnego potraktowania zadania. W swoich projektach powinni oni uwzględnić takie obiekty, jak m.in. tor kajakowy, mała elektrownia wodna, molo widokowe lub kładka piesza przez Dunajec, amfiteatr, lodowisko sezonowe i hotel. Zaplanować trzeba też obiekty handlowo-gastronomiczne i parkingi.

Termin złożenia prac konkursowych upływa 16 września bieżącego roku, a ogłoszenie wyników nastąpi dwa tygodnie później. Autorzy najwyżej ocenionych prac uhonorowani zostaną nagrodami finansowymi w wysokości 20 tys. zł (I nagroda), 10 tys. zł (II nagroda) i 4,5 tys. zł (III nagroda).

Konkurs zorganizowany został przez prezydenta Nowego Sącza przy współpracy z Oddziałem Sądecko-Podhalańskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.

"Wenecja Sądecka" to ośrodek wioślarski i przystań kajakowa na prawym brzegu Dunajca zbudowane w 1912 r. przez członków Towarzystwa Wioślarskiego. Było to popularne miejsce wypoczynku sądeczan, którzy korzystali ze spacerowej alei, grali w siatkówkę i kręgle, wypożyczali łódki, którymi pływano Dunajcem m.in. do Rożnowa i Czchowa. Organizowano tu festyny i rauty, a w altanie koncertowała orkiestra. Pierwsze zawody w kajakarstwie i wioślarstwie, w pływaniu i piłce wodnej zorganizowano w 1913 r.

Do celów szkoleniowych wykorzystywano dwa stawy wodne (zimą zamieniane na ślizgawki), organizując na nich i na Dunajcu zawody pływackie i kajakowe. Śmiałkowie skakali do wody z trzypiętrowej trampoliny.

W lipcu 1934 r. obiekty "Wenecji" zostały poważnie zniszczone przez wielką powódź, działacze Towarzystwa odbudowali je społecznym wysiłkiem. Ostateczne ich zniszczenie przyniosła II wojna światowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA