PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Widok na dobrą inwestycję

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 paź 2015 09:45

Widok na dobrą inwestycję Polskie społeczeństwo się bogaci, a posiadanie apartamentu z widokiem na morze czy góry stało się synonimem sukcesu.

Historia condo hoteli w Polsce to tyle samo sukcesów, co porażek. Dla sprawnego dewelopera to realny zysk, dla zarządcy - wyzwanie warte zachodu. Wśród inwestorów hura optymizm jednak nie zapanował. Znaków zapytania wciąż jest wiele.

REKLAMA

Rosnąca popularność systemu condo nie przekłada się na bezkrytyczną fascynację relatywnie nowym rozwiązaniem biznesowym. Dlaczego? Na przestrzeni lat powstało kilka inwestycji, które okazały się błędnie skalkulowane, źle zlokalizowane lub nie miały zapewnionego finansowania. Do najbardziej spektakularnych niepowodzeń można zaliczyć przedsięwzięcia firmy Hotel System powstałej w ramach grupy Salwator. Firma zbudowała dwa obiekty w Krakowie i po jednym w Poznaniu, we Wrocławiu i w Dźwirzynie. Niestety, przeliczyła się z możliwościami finansowymi i ogłosiła upadłość. Majątek zajął syndyk, a niedokończone projekty, m.in. w Zakopanem, trafiły pod młotek.

Próby inwestowania na polskim rynku condo czyniła również sieć Choice. Niestety, ze względu na niesolidnego partnera, projekt okazał się niewypałem. Piętno na reputacji branży odcisnęło również fiasko obiektu Cztery Kolory we Władysławowie. Właściciel, Dariusz Guzek wybudował hotel spa i pierwszy etap inwestycji condo – tzw. „cytrynowy”. Hotel zarządzał pokojami, a ich właścicielom, którzy podpisywali umowy najmu ze spółką Velaves Hotel-Spa, miał płacić gwarantowany stały czynsz w wysokości 25 tys. zł rocznie za pokój o powierzchni 25 mkw. Poślizgi w płatnościach zaczęły się już po kilku miesiącach. Przysłowiowym gwoździem do trumny okazało się zawalenie konstrukcji sufitowej w holu condo hotelu. Obiekt trafił pod nadzór syndyka, a właściciele apartamentów zaczęli dochodzić swoich roszczeń w sądzie – bezskutecznie. Z kolei Guzek wyszedł z nieudanego przedsięwzięcia niemal bez szwanku. Stowarzyszeni inwestorzy do dziś walczą o odzyskanie pieniędzy, nie licząc już na zyski.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA