PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wilczy Szaniec ma nowego dzierżawcę

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2012 14:08

Wyłoniono dzierżawcę byłej kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży koło Kętrzyna. Będzie on prowadził działalność turystyczną na tym terenie przez 20 lat - poinformował PAP we wtorek nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

REKLAMA

Lasy Państwowe, które w imieniu Skarbu Państwa zarządzają dawną kwaterą Hitlera, do czasu podpisanie umowy, co ma nastąpić za kilka dni, nie ujawnią firmy, która wygrała przetarg. Nie podadzą także wysokości czynszu dzierżawnego.

Piotrowicz powiedział, że w ciągu kilku dni nastąpi przekazanie obiektu dzierżawcy i dopełnienie formalności finansowych.

Do licytacji stanęła jedna firma; druga, która była zainteresowana dzierżawieniem tego terenu, wycofała się kilka dni temu, podając jako powód rezygnacji pojawiające się informacje o możliwości zmiany warunków prowadzenia działalności.

Według Piotrowicza firma, która stała się dzierżawcą, zobowiązała się do wypełnienia sugestii ministra kultury. Ten chciał, by w Gierłoży powstała historyczna ścieżka edukacyjna, prezentująca konsekwencje nazizmu jako totalitarnego systemu. Według ministra w dotychczasowej formule udostępniania obiektu zwiedzającym zabrakło przedstawienia pełnego kontekstu historycznego.

Piotrowicz zaznaczył, że dzierżawca przedstawił swoje plany i pomysły na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Gierłoży.

Przetarg na dzierżawę Wilczego Szańca ogłosiło nadleśnictwo Srokowo, ponieważ b. kwatera znajduje się na jego terenie. Nadleśnictwo szukało nowego dzierżawcy, gdyż 20-letnia umowa z dotychczasowym wygasła. Nadleśnictwo ogłaszając przetarg w styczniu wskazało, że cena wywoławcza czynszu dzierżawnego ma wynieść 470 tys. zł rocznie.

Mimo iż tylko jedna firma zgłosiła chęć dzierżawy obiektu, doszło do licytacji. Warunkiem wygrania przetargu przez tę firmę było zaoferowanie stawki czynszu wyższej od kwoty wywoławczej, co najmniej o wartość postąpienia. Kwota postąpienia jest zawarta w warunkach przetargu i wynosi 5 tys. zł. Kwota czynszu będzie musiała być powiększona dodatkowo o wartość 23-proc. podatku VAT.

Nadleśnictwo Srokowo chce, by dzierżawca poprawił infrastrukturę w Gierłoży. Miałby zmodernizować parking, hotel, restaurację, salę kinową i ekspozycyjną. Wilczy Szaniec należy do najpopularniejszych miejsc na Mazurach odwiedzanych przez turystów. Ocenia się, że rocznie do Gierłoży przyjeżdża nawet 200 tys. turystów z Polski i zagranicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • wilczy szaniec 2012-08-20 13:02:10
    Śmieszna sprawa... dzierżawca ma swoje pomysły - tak, otóż zainwestował w budy z chipsami i innymi zaśmiecaczami krajobrazu, bankomat, potężny szlaban jak za czasów II WŚ i własne wyrahowanie dot. opłacalności bieznesu...wejście 15zł+parking 10zł = minimalna cena zmotoryzowanego to 25zł. Dziennie niech tylko odwiedza Wilczy Szaniec 150 turystów to mamy 112,5tys zł/m-c = 1,35mln zł/rok + zarobek na przewodniku,restauracji,hotelu, WC i na czym tylko można+całej komercji dla dzieciaków:) Inwestor realizuje przedsiewziecie nie dlatego że ma środki na inwestycje - tylko dlatego że może zarobić konkretne pieniądze i ewent.niewielką część przychodów z haraczu(opłat) inwestowac stopniowo czyli dopoki nie bedzie mial noża na gardle. Dlaczego władze gminy, nadleśnictwo etc nie potrafiło zrobić tego samego ? Tam dziś powstaje wesołe miasteczko, takie drugie western city mragowskie...dewastacja ruin, naruszanie wysadzonych bloków i zmiana funkcji pomieszczen zabytkowych...masakra po polsku
  • wsz 2012-02-24 17:08:44
    Wojskowe Służby Informacyjne rządzą tym krajem, więc niby kto miałby dzierżawić kurę znoszącą złote jaja. Zero inwestycji, tylko branie kasy. Znów Załuska, który zniszczył szaniec przez ostatnie 20 lat! Dramat!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA