PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Władze Gliwic mają pomysł na hotel. Szukają inwestora

  • Autor: PAP
  • 07 lut 2013 09:31

Władze Gliwic chcą, by w pobliżu zabytkowej radiostacji - miejsca, gdzie Niemcy sfingowały napad dający pretekst do wybuchu II wojny światowej - powstały hotel i restauracja. Ogłosiły właśnie przetarg na dzierżawę budynku mieszkalnego dawnych pracowników radiostacji.

REKLAMA

Zamiar wpisuje się w trwający od kilku lat proces rewitalizacji historycznego kompleksu. Powstał on w połowie lat 30. XX wieku i zachował swój oryginalny układ. Jego centralną częścią jest licząca 111 m wieża nadawcza - najbardziej charakterystyczny obiekt w Gliwicach, uznawany za jedną z najwyższych tego typu drewnianych budowli na świecie.

Jak poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Gliwicach, budynek mieszkalny dawnych pracowników radiostacji postanowiono przeznaczyć na cele hotelarsko-gastronomiczne i wydzierżawić na okres do 20 lat.

To obiekt o modernistycznym charakterze, wpisany do rejestru zabytków, w którym zachowała się część pierwotnego wystroju - m.in. klatki schodowe z balustradami i terakotowymi okładzinami, stolarka okienna i drzwiowa. Przetarg odbędzie się 22 lutego w Urzędzie Miejskim w Gliwicach.

Radiostacja jest zabytkiem techniki radiowej, znajdującym się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W jednym z trzech budynków kompleksu znajduje się oddział gliwickiego Muzeum, odwiedzany przez pasjonatów historii, techniki, szkolne wycieczki i turystów zwiedzających region.

Teren wokół oświetlonej i wyeksponowanej wieży nadawczej został gruntownie odnowiony - urządzono tu miejsce do wypoczynku z zielenią, ozdobnymi minibasenami i ławkami, gdzie odbywają się imprezy kulturalne i sportowe. Na sąsiedniej, 3-hektarowej działce miasto planuje utworzyć centrum nauki.

Miejsce jest dobrze skomunikowane - w pobliżu znajduje się zjazd na drogę krajową nr 88, połączoną z autostradami A1 i A4.

Radiostacja to miejsce tzw. prowokacji gliwickiej. 31 sierpnia 1939 r. Niemcy sfingowały tam napad powstańców śląskich na niemiecką wówczas radiostację - Gliwice przed wojną należały do III Rzeszy, w pobliżu była granica z Polską. Ten incydent graniczny przedstawiający III Rzeszę jako ofiarę polskiej agresji miał powstrzymać sojuszników Polski od interwencji i dał pretekst do obwinienia jej o rozpoczęcie wojny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA