PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

WSA wydaje decyzję w sprawie zamku z hotelem w Krasiczynie

  • Autor: PAP
  • 05 cze 2013 20:20

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił w środę skargę Michała Sapiehy, który stara się o zwrot zamku w Krasiczynie, w którym działa m.in. hotel. WSA uchylił decyzję ministra transportu, iż zamku nie można zwrócić z powodu "nieodwracalnych skutków prawnych".

REKLAMA

Wyrok nie jest prawomocny; strony mogą się odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego - poinformowała PAP rzeczniczka WSA w Warszawie Joanna Kube.

Chodzi o decyzję uwłaszczeniową wojewody przemyskiego z 1994 r., na mocy której zamek został przekazany w wieczyste użytkowanie Fabryce Samochodów Osobowych.

Właściwym ministrem do rozpoznania tej sprawy uwłaszczeniowej jest minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, który w październiku ub.r. uznał, że mimo iż decyzja wojewody o przekazaniu zespołu zamkowo-parkowego w Krasiczynie w wieczyste użytkowanie FSO została wydana z naruszeniem prawa, to jednak nie można było stwierdzić jej nieważności z uwagi na wystąpienie tzw. nieodwracalnych skutków prawnych. Po likwidacji FSO nieruchomość należącą do Skarbu Państwa przekazano w aporcie Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rzecznik resortu Mikołaj Karpiński poinformował wówczas PAP, że wobec tego w mocy pozostają skutki prawne decyzji uwłaszczeniowej z 1994 r. ustanawiające prawa użytkowania wieczystego zamku na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu. Ministerstwo decyzję tę podtrzymało w grudniu ub.r. Od tej decyzji ministra Sapieha odwołał się w styczniu br. do WSA w Warszawie.

Ministerstwo transportu stało na stanowisku, że ARP nabyła nieruchomość korzystając z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, co miało niejako chronić Agencję przed zwrotem zamku w naturze.

WSA uznał jednak, że "przeniesienie aktem notarialnym prawa użytkowania wieczystego jako aportu do Agencji Rozwoju Przemysłu nie może być uznane jako bezpośredni, nieodwracalny skutek prawny decyzji uwłaszczeniowej z 1994 roku".

Zdaniem pełnomocnika Sapiehy Józefa Forystka, minister transportu nie powinien używać tego argumentu, bo rozstrzygnięcie tej kwestii należy do sądu cywilnego, a nie organu administracyjnego. Dodał też, że w sądzie cywilnym w Przemyślu toczy się sprawa o wpisanie do księgi wieczystej Michała Sapiehy jako właściciela zamku w Krasiczynie, a nie Agencji Rozwoju Przemysłu.

Adwokat zaznaczył, że Sapiesze zależy na odzyskaniu nieruchomości w naturze od Skarbu Państwa. Dopiero gdyby nie udało się odzyskać nieruchomości, wnuk ostatniego właściciela będzie dochodził odszkodowania.

W maju ub.r. wojewoda podkarpacki uznał, że zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie nie podlegał reformie rolnej z 1944 r. Władze komunistyczne powołując się na dekret PKWN o reformie odebrały zamek wraz z dobrami ziemskimi ostatniemu jego właścicielowi - księciu Leonowi Sapiesze.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA