PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wydłużenie letnich wakacji mogłoby być motorem do rozwijania bazy turystycznej

 • www.portalsamorzadowy.pl
 • 11 paź 2012 09:52

Najbliższe letnie wakacje rozpoczną się 29 czerwca i zakończą jak zwykle ostatniego sierpnia. Dwa miesiące na wybranie dogodnego terminu na odpoczynek - a przede wszystkim dwa miesiące na zarobienie na turystyce - to zdaniem nadmorskich gmin zdecydowanie za mało. Propozycja burmistrza Trzebiatowa jest taka, by uczniowie zaczynali wakacje już w połowie czerwca, a kończyli w połowie września.

REKLAMA

- Oczywiście nie chodzi o to, by dzieci miały naraz trzy miesiące wakacji, ale by np. wzorem ferii zimowych, wakacje letnie odbywały się w pewnych turach dla różnych regionów - tłumaczy Zdzisław Matusewicz, burmistrz Trzebiatowa. - Większe obłożenie bazy turystycznej to większy zysk dla miasta oraz dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy niejednokrotnie letnim sezonem muszą zapracować sobie niemal na cały rok - dodaje.

Nie bez znaczenia jest także pogoda, która nad naszym morzem bywa bardzo kapryśna. - Zyskaliby więc i turyści, bo mieliby większe pole manewru z wyborem terminu urlopu - zauważa Matusewicz.

Temat zmiany terminu wakacji letnich w szkołach był ostatnio jednym z motywów przewodnich walnego zebrania delegatów Związku Miast i Gmin Morskich.

- Ciągle słyszy się o kryzysie i szukaniu sposobów na zaradzenie mu. Proponujemy sposób na rozruszanie gospodarki lokalnej ale i krajowej. Dłuższy sezon urlopowy to dodatkowe miejsca pracy, motor do dalszego rozwijania bazy turystycznej - twierdzi Grzegorz Walczukiewicz, dyrektor biura ZMiGM.

Nie tylko nadmorskie gminy widzą korzyści w bardziej elastycznym podejściu do letnich wakacji.

- To bardzo ciekawy pomysł - podchwytuje Wojciech Stawicki z wydziału promocji Giżycka. - Najwięcej turystów mamy w lipcu, a wrzesień jest turystycznie raczej uśpiony. Tymczasem obserwujemy przesuwanie się w czasie ładnej pogody. Wrzesień tego i poprzedniego roku był przecież przepiękny. Wprawdzie nie ma szału z temperaturą, ale pogoda do żaglowania jest w sam raz. No i ceny wynajmu łodzi, noclegów są niższe - kontynuuje.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w górach, gdzie jeden sezon trwa praktycznie od wiosny do jesieni, a drugi zimą. - Trudno powiedzieć, czy zmiany w terminach letnich wakacji cokolwiek by dla nas zmieniły. Najwięcej gości mamy bowiem w okresie świąteczno-noworocznym oraz w czasie ferii zimowych - twierdzi Joanna Kopała, sekretarz Karpacza.

Karpacz był jedną z gmin, która optowała przed laty za zamianami w terminach ferii zimowych w szkołach.

- Z feriami zimowymi było łatwiej cokolwiek zmieniać, bo są krótkie. Ale przez to, że odbywały się w jednym terminie dla wszystkich województw, nie byliśmy w stanie obsłużyć w ciągu dwóch tygodni wszystkich turystów, którzy chcieli u nas wypoczywać. Teraz możemy zaproponować usługi większej liczbie osób. Na zmianach zimowych ferii bardzo skorzystaliśmy - przyznaje Kopała.

 • 1
 • 2
 • iza m. 2012-10-22 16:57:54
  wyjeżdżamy nad polskie morze koniec maja-do końca czerwca, pogoda rewelacja, mało ludzi, ceny inne, ludzie jakby inni-milsi, bardziej o nas dbają, i tak jeżdzimy już od 9 ciu lat ......
 • ryszard 2012-10-22 16:52:33
  byłby to rozwój wszystkich regionów, bo do tej pory to mentalność jest taka .....na dwa miesiące to się nie opłaca.....
 • TERESA M. 2012-10-22 16:49:17
  od kilku lat rozmawiam na temat wakacji letnich, wydłużeniu o minimum miesiąc, oraz wzorem zimowych podziałem na regiony, ale komu na tym zależy, władzom NIE , to byłaby niewyobrażalna korzyść dla wszystkich!!!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA