PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wyniki Warimpeksu wyzwaniem dla spółki

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 kwi 2016 10:22

Wyniki Warimpeksu wyzwaniem dla spółki Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu, fot. Warimpex

W 2015 roku Warimpex zanotował spadek całościowych przychodów ze sprzedaży o 12 proc. do 54,5 mln euro. Przychody Grupy ze sprzedaży spadły o 16 proc. do 61,9 mln euro.

REKLAMA

Połączenie spadku cen ropy i wartości rubla, sankcji międzynarodowych i problemów strukturalnych w dalszym ciągu wywiera presję na rosyjską gospodarkę, co stawia spółkę Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG przed wyzwaniami. Efektem tych czynników jest wyraźnie umiarkowany wynik finansowy firmy za 2015 r.

Jak podaje firma w komunikacie, istotnych powodów takiej sytuacji należy upatrywać w ujemnych różnicach kursowych rosyjskiej waluty nieodnoszących się do przepływów pieniężnych, niższych wartościach z wyceny rosyjskich nieruchomości oraz w spadku przychodów ze sprzedaży w hotelach, do których przyjeżdżają głównie goście z Rosji.

W 2015 roku sytuacja na rynkach była bardzo zróżnicowana. W Polsce i Czechach koniunktura była dobra. Wyniki hoteli niezwiązanych z Rosją na wszystkich rynkach wykazywały wzrosty – niemal we wszystkich obiektach nastąpił wzrost obłożenia i cen pokoi, wskaźnik NOP (Net Operating Profit) na jeden dostępny pokój wzrósł w tych hotelach o 10 proc.

Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja w hotelach, na które spadek wartości rubla wywiera bezpośredni wpływ. Hotele w Petersburgu i Jekaterynburgu zanotowały spadek obrotów, ich przychody ze sprzedaży były o ok. 32 proc. niższe niż w roku ubiegłym. Hotel Dvorak w czeskich Karlovych Varach w związku z brakiem głównie gości rosyjskich zanotował 35 proc. przychodów ze sprzedaży.

- Sytuacja w Rosji niewątpliwie stanowi wyzwanie. Jednak w tym kontekście chciałbym wyraźnie podkreślić, że podejmujemy to wyzwanie i że w dalszym ciągu kontynuujemy działalność w Rosji. Niezależnie od tego, że poprawa sytuacji ponownie przyczyni się do wzrostu naszej wyceny, to mamy w swoim majątku wartościowy obiekt z potencjałem wzrostu i atrakcyjną lokalizacja, którym jest AIRPORTCITY St. Petersburg - wyjaśnia prezes Warimpeksu, Franz Jurkowitsch.

Spadek obrotów w hotelach związanych z Rosją oraz mniejsza liczba pokoi, będąca skutkiem sprzedaży hoteli, spowodowały spadek całościowych przychodów ze sprzedaży o 12 proc. do 54,5 mln euro. Przychody Grupy ze sprzedaży spadły o 16 proc. do 61,9 mln euro.

Wskaźnik EBITDA, wzrósł w związku z zyskami ze sprzedaży lub wyłączeniem niektórych nieruchomości z konsolidacji z 17,1 mln euro w roku 2014 o 71 proc. do 29,3 mln euro. Odpisy amortyzacyjne i straty z wyceny nieruchomości rosyjskich wynoszące -39,2 mln euro spowodowały jednak obniżenie wskaźnika EBIT z -5,2 mln euro do -9,9 mln euro.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA