PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrosła podaż pokoi hotelowych w największych miastach

  • Autor: propertynews.pl
  • 18 lut 2015 11:43

W 2014 roku wzrost podaży pokoi hotelowych miał miejsce nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach: w Krakowie, we Wrocławiu czy w Poznaniu - wynika z analiz Horwath HTL. Hotele sieciowe w najważniejszych destynacjach turystycznych takich jak: Kraków, Trójmiasto, Wrocław i Poznań, osiągnęły wzrost wskaźnika RevPAR (przychód na pokój) w przedziale 4-6 proc.

REKLAMA

W Warszawie w analizowanym okresie wskaźnik RevPAR spadł wprawdzie o ok. 5 proc. Jednak, jak podkreśla Janusz Mitulski, partner w branżowej firmie doradczej Horwath HTL ,należy mieć na uwadze, iż podaż w mieście w 2014 roku powiększyła się aż o 900 nowych pokoi hotelowych.

Ponadto w listopadzie 2013 miał miejsce w stolicy kongres klimatyczny, podczas którego średnie ceny wzrosły o ponad 30 proc., natomiast w 2014 roku nie mieliśmy tej rangi wydarzenia, które miałoby wpływ na obłożenie i przychody hoteli. O sile rynku hotelowego w Warszawie może świadczyć fakt, iż mimo tak istotnego wzrostu podaży pokoi, obłożenie w hotelach wzrosło o 1 proc. -dodaje Janusz Mitulski.

Według analiz konsultantów Horwath HTL, na koniec 2014 roku w Polsce działało ponad 2450 skategoryzowanych obiektów hotelowych oferujących ponad 122 000 pokoi hotelowych. Wzrost podaży pokoi hotelowych miał miejsce nie tylko w Warszawie. - W w innych miastach mieliśmy otwarcia nowych obiektów. W Krakowie m.in. otworzył się przy lotnisku 155 - pokojowy Hilton Garden Inn, natomiast działający w centrum miasta Holiday Inn powiększył się o 95 pokoi. We Wrocławiu rynek powiększył się o 134 pokojowy Best Western Plus Q - Hotel oraz o Ibis Style oferujący 133 pokoje. Z kolei w Poznaniu otworzył się nowy obiekt sieci PURO, który zaoferował 136 pokoi hotelowych w nowoczesnym 4* designie - mówi Janusz Mituslki.

W roku 2014 miały miejsce również duże transakcje na rynku hotelowym w Polsce. Orbis SA nabył od spółki Accor 46 hoteli (38 działających obiektów i 8 w budowie) w 6 krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Z kolei hotele Diament zakupiły działającą na Górnym Śląsku lokalną sieć Style Hotels, powiększając się o 5 nowych obiektów.

Prognozy wzrostu PKB Polski o ok. 3 - 3,5 proc. w kolejnych dwóch latach 2015 i 2016, pozwalają optymistycznie patrzeć na rozwój hoteli w naszym kraju. Wzrost gospodarczy powinien dodatkowo stymulowany poprzez napływ nowych środków z budżetu UE, która przyznała nam na lata 2014 - 2020 kwotę ponad 80 mld euro. Spadki cen paliw - które mają miejsce od II połowy 2014 roku - przełożą się na obniżkę cen biletów lotniczych, co z kolei powinno mieć wpływ na wzrost ilości turystów w hotelach.

- Szacujemy iż w 2015 roku rynek hotelowy w Polsce powiększy o kolejne ok. 80 hoteli. Swoją ekspansję kontynuować będą nie tylko dynamicznie rozwijające się lokalne sieci hotelowe - takie jak PURO hotels czy grupa Dobry Hotel - ale również sieci międzynarodowe już działające w naszym kraju, takie jak Accor, Best Western, Hilton, Louvre Hotels Group, Carlson Rezidor.

W najbliższych dwóch latach powinny pojawić się w naszym kraju marki dotychczas nieobecne, a należące do sieci hotelowych takich jak Marriott (Moxy, AC Hotels, Autograph), Choice Hotels (Clarion, Quality, Comfort), Steigenberger (InterCity Hotel), czy Motel One (Motel One) - mówi Janusz Mitulski, partner w branżowej firmie doradczej Horwath HTL

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA