PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej uderzy w branżę turystyczną

  • Autor: PAP
  • 22 gru 2017 15:50

Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej uderzy w branżę turystyczną fot. Pixabay

Branża turystyczna jest zaniepokojona zakazem wstępu do lasu, jaki wprowadzono na terenie nadleśnictwa Hajnówka w Puszczy Białowieskiej do 31 grudnia. Okres świąteczno - noworoczny jest szczególnie istotny dla turystyki w regionie - przyjeżdża tu mnóstwo ludzi, zakaz uderza więc w hotelarstwo. Turystyka jest głównym źródłem utrzymania dla niemal połowy okolicznych mieszkańców.

REKLAMA

Nadleśnictwo Hajnówka zaktualizowało w ostatnich dniach listę obszarów objętych zakazem wstępu do lasu. Nadleśnictwo informuje, że zakaz wstępu wprowadzono "ze względu na orzeczenia Komisji Europejskiej" i względy bezpieczeństwa.

"Decyzja ta podyktowana jest zarówno decyzjami Komisji Europejskiej, ale także dbałością o bezpieczeństwo osób przebywających na terenach, w których nastąpiły znaczne uszkodzenia drzewostanów" - argumentuje nadleśnictwo. Na załączonej liście jest ponad tysiąc tzw. wydzieleń objętych zakazem, jest ich szczegółowa mapa.

Zakazy obowiązują do 31 grudnia 2017 r. Maria Bielecka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku poinformowała w piątek PAP, że należy się spodziewać tego, że będą nowe decyzje w tej sprawie, "zależne od stanu lasu".

"Tuż przed przerwą świąteczną, kiedy do Białowieży przyjeżdża mnóstwo turystów, Lasy Państwowe zamykają kolejne fragmenty puszczy" - napisali w piątek w komunikacie do mediów działacze Obozu dla Puszczy. Oceniają, że decyzja jest "absolutnie niezrozumiała i bezsensowna" i uderzy w branżę turystyczną w Białowieży i okolicy: hotelarzy, kwaterodawców, restauracje.

"Powtarza się sytuacja z maja 2017, kiedy Lasy Państwowe zakazały poruszania się po puszczy, sprowadzając harwestery i rozpoczynając wycinkę. Wielu turystów anulowało wtedy rezerwacje i przyjazdy, co spowodowało protesty branży turystycznej" - napisał w komunikacie Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

Bohdan poinformował, że w ostatnich dniach zamknięto dwie główne drogi w puszczy, które prowadzą do Narewki, tzw. narewkowską i zwierzyniecką, nie mogą tamtędy jeździć nawet rowery.

"Po sprawdzeniu okazało się, że miejsca do których zakazano wstępu, w dużej mierze pokrywają się z obszarami, w których do tej pory prowadzono wyręby w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystom. Nie można tego traktować inaczej, niż porażkę w kwestii likwidacji zagrożeń, nad czym rzekomo leśnicy pracowali intensywnie od wiosny, wszczynając konflikt z instytucjami europejskimi" - oceniają działacze Obozu dla Puszczy.

Według ekologów, w obrębie miejsc objętych zakazem "znajdują się składnice, z których wywożone jest codziennie z puszczy drewno, pomimo orzeczenia trybunału europejskiego". Ekolodzy oceniają, że prawdziwym powodem wprowadzania kolejnych zakazów jest - jak to ujęto - "utrudnienie dokumentowania tego procederu".

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA