PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zakończyła się budowa nowego terminalu lotniczego w Gdańsku

  • Autor: PAP
  • 02 wrz 2015 08:00

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy może już obsłużyć rocznie 7 mln pasażerów - o 2 mln więcej niż do tej pory. Swoją przepustowość port zwiększył dzięki rozbudowie terminala T2 o część przylotową. Terminal powiększył się o ok. 30 proc.

REKLAMA

We wtorek wieczorem część przylotowa terminala T2 została uroczyście otwarta. Jako pierwszy z nowej części portu skorzystał Lech Wałęsa, patron lotnisko, który przyleciał do Gdańska z Gabonu (Afryka Równikowa) przez Paryż i Warszawę. Były prezydent mówił, że gotów jest pokazać swój bilet, "gdyby ktoś wątpił".

Kolejnymi osobami, które skorzystają z nowego terminala, będą pasażerowie lotów z Londynu i Warszawy Modlina. Do tej pory pasażerowie po wylądowaniu korzystali ze starego terminala T1.

Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski ocenił, że dzięki rozbudowie terminala nie przybędzie pasażerów i nowych linii lotniczych. "Bardziej chodzi o komfort obsługi pasażerów i o pierwsze wrażenie po wylądowaniu" - dodaje. Podał, że w tym roku port może obsłużyć ok. 3,7 mln pasażerów.

Nowa część terminala jest połączona z przystankiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która we wtorek rozpoczęła regularne kursowanie. Z przystanku PKM Gdańsk Lotnisko pasażerowie mogą pociągiem dojechać do Gdańska, Gdyni oraz na Kaszuby. Przed terminalem powstała też zajezdnia autobusowa, także dla autobusów z sąsiednich miast, jak Elbląg, Słupsk, Koszalin czy Olsztyn. "Mamy typowy węzeł transportowy, gdzie transport lotniczy jest połączony z transportem kolejowym i miejskim, czyli modelowe, europejskie rozwiązanie" - tłumaczył Kloskowski.

Rozbudowa terminala, nowego układu drogowego i parkingów kosztowała ok. 150 mln zł brutto i została sfinansowana z pieniędzy portu i kredytu.

Lech Wałęsa o nowym terminalu powiedział, że "tylko może się cieszyć i ze szczęścia do góry podskakiwać, że jest coś takiego". "Nie muszę przekonywać i udowadniać, jak bardzo szczęśliwy jestem, że uczestniczę w pięknej budowli, tym bardziej, że jeszcze jest mojego imienia" - mówił. Zaznaczył, że "przez ostatnie 10 lat w Gdańsku tak wiele zrobiono, że wieczorem nie wychodzi z domu, bo by nie trafił z powrotem; tak mi zmieniono miasto".

Kloskowski podał, że do końca roku w porcie ma się zakończyć i być oddana do użytku inwestycja dot. podniesienia kategorii podejścia z tzw. CAT I na CAT II. Podał, że roboty związane z tą inwestycją mają być zakończone jeszcze we wrześniu. "Później faza testów, dokumentacji i uzyskiwania pozwoleń" - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA