PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zakopiańscy radni za przywróceniem Nosala narciarzom

  • Autor: PAP
  • 23 lut 2017 14:32

Zakopiańscy radni za przywróceniem Nosala narciarzom fot. Pixabay

Zakopiańscy radni jednogłośnie przyjęli w czwartek uchwałę zobowiązującą burmistrza do zmiany planu zagospodarowania zboczy Nosala. Dzięki temu legendarny stok znowu zostanie otwarty dla narciarzy.

REKLAMA

Po przyjęciu uchwały przez radnych zastępca burmistrza Zakopanego Wiktor Łukaszczyk powiedział PAP, że prace nad zmianą planu zagospodarowania dla Nosala ruszą jak najszybciej, aby jeszcze w tym roku mogły zostać przyjęte.

"To dobra wiadomość nie tylko dla naszego miasta, ale i dla wszystkich miłośników narciarstwa. Wygląda na to, że wszystkie strony zainteresowane rozwojem narciarstwa na Nosalu są zgodne co do inwestycji. Uchwalenie planu dla Nosala pozwoli na jej realizację i narciarstwo wyczynowe w końcu wróci na tą legendarną górę" - powiedział Łukaszczyk.

Zofia Kiełpińska - olimpijka, medalistka mistrzostw świata, biathlonistka i biegaczka narciarska, a obecnie naczelniczka wydziału edukacji turystyki i sportu Urzędu Miasta Zakopanego - również uważa, że przyjęta uchwała jest bardzo ważna dla polskiego narciarstwa.

"Mamy tak wspaniałą górę dla narciarzy, nazywaną niegdyś świętą górą narciarzy, i byłoby cudownie, gdyby znowu na tym stoku narciarze zjeżdżali. Dzisiaj zapadł pierwszy krok do umożliwienia nam przywrócenia góry narciarzom. Chcemy, aby na Nosal powróciły zawody w slalomie gigancie, ale najważniejsze jest to, że Nosal będzie otwarty dla narciarzy. Będziemy tam jeździć my, Polacy" - mówiła PAP Kiełpińska.

Olimpijka dodała, że kiedy ona startowała w zawodach, Nosal był górą rangi europejskiej. W opinii fachowców, na stoku Nosala można organizować zawody w narciarstwie alpejskim, przy dostosowaniu tras do wymogów homologacyjnych FIS - Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Radny Zakopanego, przewodniczący komisji ekonomiki i członek komisji sportu Jan Gluc przypomniał, że po zamknięciu ważnych dla Zakopanego stoków narciarskich - Gubałówki i Butorowego Wierchu - podobny los czekał Nosal.

"Uratowaliśmy tą górę w ostatniej chwili. Myślę, że wszystkie trzy strony kluczowe dla tego stoku - a więc Tatrzański Park Narodowy, Centralny Ośrodek Sportu i właściciel gruntów - dojdą do konsensusu, który pozwoli rozgrywać na Nosalu zawody narciarskie rangi europejskiej i światowej" - sądzi Gluc.

Uchwała rady Zakopanego zobowiązuje burmistrza do przystąpienia do zmian w planie zagospodarowania stoku, które zagwarantują rozbudowę infrastruktury narciarskiej. W założeniu stok narciarski na Nosalu ma być szerszy niż dotychczas i do tego konieczna jest częściowa wycinka lasu. Ma tam powstać nowy wyciąg narciarski i zostać rozbudowana infrastruktura w dolnej i górnej stacji. Obecnie trasa na stoku jest zbyt wąska, aby można było na niej rozgrywać zawody, na które wymagana jest homologacja Międzynarodowej Organizacji Narciarskiej FIS.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA