PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zamek w Chęcinach chętnie odwiedzany przez turystów

  • Autor: PAP
  • 21 maj 2015 10:39

Ponad 30 tysięcy turystów od początku kwietnia zwiedziło odnowione ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach - poinformował PAP burmistrz miasta Robert Jaworski. Po dwuletniej przerwie zabytek ponownie otwarto w kwietniu.

REKLAMA

Przed remontem rozpoczętym w 2013 roku, ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach odwiedzało niewiele ponad 100 tys. turystów rocznie. Po remoncie jedną trzecią tego wyniku udało się uzyskać w półtora miesiąca. "Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, na zamek przyjeżdża wielu turystów, także zza granicy. W środę gościliśmy u nas m.in. grupę Amerykanów" - mówił Jaworski.

Absolutny rekord frekwencji padł w długi majowy weekend, w czasie którego - mimo zaledwie jednego słonecznego dnia - średniowieczną budowlę odwiedziło 9 tys. turystów. Na szlaku prowadzącym do kas biletowych i bram zamku ustawiały się długie kolejki chętnych, by obejrzeć odnowiony zabytek.

Sporym zainteresowaniem cieszy się m.in. czworoboczna baszta od wschodniej strony zamku, którą dopiero dzięki pracom remontowym udało się zaadaptować na punkt widokowy. Rozpościerają się z niego widoki m.in. na północne wzgórza Pasma Przedborsko-Małogoskiego, położone już w województwie łódzkim. Według przewodników w pogodne dni zarówno z czworobocznej, jak i okrągłej baszty można zobaczyć nawet Tatry.

Jaworski przyznał, że wzmożone zainteresowanie zabytkiem, to dobre informacje także dla finansów miasta - ożywiony ruch panuje np. w punktach gastronomicznych czy sklepach z pamiątkami. "To dobrze, że oprócz działania na rzecz ochrony zabytków można także wpłynąć na lokalną gospodarkę" - powiedział burmistrz.

Zamek, który jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych zabytków w Świętokrzyskiem, świetnie widoczny jest z drogi krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Według niektórych turystów zabytek reklamuje się sam. Wrażenie robi nowa iluminacja baszt i murów zamku, dzięki którym wieczorem i w nocy średniowieczna warownia widoczna jest z wielu kilometrów. Montaż nowego oświetlenia był także częścią zakrojonej na szeroką skalę rewitalizacji zabytku.

Remont pozostałości po zamku królewskim był, obok kompleksowej rewitalizacji śródmieścia miasta, jedną z największych inwestycji gminy ostatnich dekad. Trwające dwa lata prace remontowe ruin pochłonęły łącznie ponad 8 mln zł, z czego 80 proc. pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

W ciągu ostatnich dwóch lat zmienił się wygląd m.in. skarbca oraz zamkowej kaplicy, a także dziedzińca, gdzie powstały nawiązujące do średniowiecznych drewniane krużganki. Uporządkowano także dawną część mieszkalną obiektu.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA