PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zamieszanie wokół nieruchomości na Kasprowym Wierchu

  • Autor: PAP
  • 18 sie 2017 13:28

Zamieszanie wokół nieruchomości na Kasprowym Wierchu Kasprowy Wierch, fot. Pixabay

Pracownicy Polskich Kolei Linowych (PKL) próbowali w piątek przejąć pomieszczenie w budynku stacji kolejki linowej na szczycie Kasprowego Wierchu, które użytkuje Tatrzański Park Narodowy (TPN). Po pertraktacjach odstąpili od przejęcia lokalu i zapowiedzieli wyjaśnienie sprawy przez prawników.

REKLAMA

"Rozumiem, że tego lokalu TPN nie przekazuje. Rozumiem, że władze parku posiadają stosowne umowy dzierżawy lokalu i to jest kość niezgody, którą prawnicy rozwiążą" - powiedział pracownik PKL, który chciał przejąć lokal.

Zdaniem władz PKL umowa dzierżawy lokalu zawarta z TPN jest już nieaktualna. Z kolei zdaniem władz TPN, nowa umowa dzierżawy została zawarta 7 sierpnia b.r. z prawnym właścicielem budynku górnej stacji kolejki linowej na Kasprowym Wierchu, czyli starostą tatrzańskim reprezentującym Skarb Państwa.

Skarbnik powiatu tatrzańskiego Joanna Gronkowska wyjaśniła, że współwłaścicielami budynku oraz gruntu są Skarb Państwa i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, natomiast posiadaczem jest Tatrzański Park Narodowy. PKL prowadzi swoją działalność na mocy umowy dzierżawy całego budynku i gruntu na szczycie Kasprowego Wierchu. Wcześniej stosowne umowy PKL zawierał z PKP. 26 kwietnia b.r. zostało podpisane porozumienie między PKP a Skarbem Państwa, PTTK i TPN, na mocy której to starosta tatrzański jako przedstawiciel Skarbu Państwa oraz PTTK ma zawierać umowy dzierżawy z PKL. Dotychczas starostwo tatrzańskie wystawiło PKL trzy faktury za dzierżawę stacji, ale władze kolejek linowych ich nie przyjęły.

"Działamy jako pełnoprawny właściciel nieruchomości na Kasprowym Wierchu w imieniu Skarbu Państwa i mamy tytuł prawny do tego budynku" - mówiła Gronkowska.

Jak wyjaśnił prawnik reprezentujący starostwo tatrzańskie mec. Leszek Mazalon, starostwo nie widzi podstaw do wydania PKL tego pomieszczenia, "które jest użyczone parkowi narodowemu na cele związane z ochroną przyrody, dlatego go nie wydajemy".

Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski powiedział PAP, że władze PKL stwierdziły, że lokal na Kasprowym Wierchu jest im potrzebny i chcą go odebrać. "My wykorzystujemy ten pokój na swoje cele służbowe przez cały rok. Nie rozumiem decyzji władz PKL. Działamy w tym samym wysokogórskim, trudnym terenie i tego tupu pomieszczenia są nam niezbędne. Rozumiem, że toczą się spory, kto ma być w przyszłości właścicielem PKL, ale te sprawy nie mogą uderzać w ludzi i przyrodę" - mówił Ziobrowski.

Niewielki pokój w budynku górnej stacji kolejki linowej, TPN zajmuje od kilkunastu lat. W budynku stacji na szczycie znajdują się także: restauracja, sklepy czy dyżurka ratowników górskich.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA