PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zamki i pałace przyszłością turystyki

  • Autor: PAP
  • 30 lis 2015 11:23

Zamki i pałace przyszłością turystyki Fot. Fotolia

By zrobić biznes w zamku czy pałacu trzeba mieć pomysł i finansowanie - mówią ich właściciele. Według organizacji turystycznej tego typu obiekty cieszą się coraz większą popularnością; konserwator zapewnia, że ich właściciele są coraz bardziej świadomi wartości zabytków.

REKLAMA

Dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (OROT) Piotr Mielec zapewnił w rozmowie z PAP, że zamki i pałace na Opolszczyźnie cieszą się ogromną popularnością. "Na chwilę obecną to jeden z naszych sztandarowych punktów jeśli chodzi o ofertę turystyczną. Wiele z nich odzyskało dawny blask, w wielu wprowadzono funkcje typowo turystyczne i można je np. zwiedzać z przewodnikiem. Często są to też obiekty noclegowe czy prowadzące działalność gastronomiczną" - wymienił Mielec.

Dodał, że turyści chętnie dziś nocują w zamkach i pałacach, albo zwiedzają je ze względu na zainteresowanie historią. "Ale też coraz więcej osób w takich miejscach szuka określonych przeżyć - historii, legend, imprez z nimi związanych. Ważne jest więc chyba, by właściciele obiektów zabytkowych odszukiwali te historie i legendy dotyczące ich nieruchomości i także na ich bazie próbowali tworzyć ofertę turystyczną" - podpowiedział szef OROT.

Opolska Wojewódzka Konserwator Zabytków Iwona Solisz podała PAP, że zabytkowych zamków, pałaców i dworów wpisanych do rejestru zabytków jest na Opolszczyźnie blisko dwieście. Ok. 20 proc. z nich jest w stanie zagrożenia i niszczeje. Ale, jak zapewniła Solisz - w bardzo wielu obecnie są realizowane różnego rodzaju prace.

Zdaniem Solisz w ostatnich latach "widać większą świadomość właścicieli zabytkowych obiektów" w porównaniu z tym, co działo się jeszcze np. kilkanaście lat temu. "Dziś, jeżeli ktoś decyduje się na zakup obiektu zabytkowego, to raczej ze świadomością co chce z nim zrobić. Ma też zazwyczaj pomysł, gdzie szukać pieniędzy na ten cel" - mówiła PAP Solisz.

Pytana o przykłady najlepiej w ostatnich latach zrewitalizowanych zamków czy pałaców w woj. opolskim konserwator wskazała m.in. pałac w Sulisławiu z zespołem folwarcznym, pałacyk w Grudyni Wielkiej czy np. neogotycki pałac w Większycach.

Władze regionu zorganizowały w ostatnich dniach w Opolu spotkanie dla właścicieli opolskich zamków i pałaców. Była to okazja, by wymienili się oni pomysłami i uwagami na temat prowadzenia takich obiektów.

W pochodzącym z XVII w. pałacu w Sulisławiu (Opolskie) mieści się obecnie pięciogwiazdkowy hotel ze Spa i ośrodkiem medycyny ajurwedyjskiej. Jego właściciel Jerzy Bar przyznał, że spodziewał się, iż prace w tym obiekcie potrwają pół roku - rok, a trwały blisko 6 lat.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA