PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zamknięty most kolejowy atrakcją turystyczną

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2016 16:09

Zamknięty most kolejowy atrakcją turystyczną Fot. Fotolia

Zamknięty most kolejowy łączący polskie Siekierki z niemieckim Neurudnitz ma stać się atrakcją turystyczną regionu. Władze województwa planują na moście biegnącym przez cenne przyrodniczo starorzecza Odry stworzyć ścieżkę pieszo-rowerową.

REKLAMA

W środę list intencyjny w tej sprawie podpisali w Szczecinie przedstawiciele władz województwa, Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i gminy Cedynia, na której terenie znajduje się most. Po rewitalizacji ma połączyć piesze i rowerowe ścieżki po obu stronach granicy.

Zdaniem marszałka woj. zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, oddanie do użytku mostu to ciekawy pomysł na niebanalną turystykę, która pozwoli odkryć gościom regionu południe województwa. Jak powiedział, most stanie się w przyszłości początkiem planowanych przez województwo szlaków rowerowych.

Budowla spinająca dwa brzegi Odry liczy 785 metrów długości. Pod mostem rozciągają się tereny starorzecza Odry nazywane Kostrzyneckim Rozlewiskiem. To wyjątkowo cenne, naturalne rozlewiska. Teren wokół mostu to część większego transgranicznego kompleksu przyrodniczego położonego wzdłuż koryta Odry po stronie polskiej i niemieckiej zwanego Unikalną Doliną Dolnej Odry.

Most będzie wyjątkową atrakcją, ponieważ pozwoli z bliska zobaczyć, jak wygląda tam przyroda - powiedziała dyrektor zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Dorota Janicka. Jego okolice nazywa "polską Amazonką". "To miejsce, dzięki temu, że pozostało nieużytkowane, ma dziewiczy charakter; tam przyroda rządzi się swoimi prawami" - zaznaczyła.

Powiedziała, że w okolicach mostu występuje ponad 150 gatunków ptaków. Polują tam bieliku, lęgną się m.in. mewy i kaczki, pojawiają się także w dużej liczbie przelatujące tamtędy inne ptaki. "To raj dla nietoperzy. Podczas letnich wieczorów można zobaczyć nietoperze polujące przy moście na owady" - dodała.

Koszt utworzenia szlaku szacuje się na ok. 6 mln zł., a realizacja inwestycji ma być możliwa dzięki wsparciu ze środków programu Współpracy Terytorialnej Interreg.

Jeżeli uda się sprawnie uporać z formalnościami i przeprowadzić renowację mostu to pierwsi turyści mogą na nim stanąć w 2019 r. - poinformowali uczestnicy konferencji prasowej.

Most został otwarty w 1892 r. W marcu 1945 r. wysadziły go cofające się wojska niemieckie. W latach 50. most został odbudowany, jako strategiczny dla Układu Warszawskiego. Budowla przeznaczona była jedynie dla celów militarnych i nie przejechał po niej żaden pociąg osobowy. Most jest obecnie wyłączony z użytkowania i nie można na niego wchodzić

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA