PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zaostrza się walka o klienta na rynku hotelarskim

  • Autor: propertynews.pl
  • 02 sty 2015 15:03

Zaostrza się walka o klienta na rynku hotelarskim

Mieszkania prywatne kontra hotele. To nowy trend na runku turystycznym. O klienta zabiegają oprócz tradycyjnych obiektów hotelowych także właściciele prywatnych mieszkań, oferujący swoje lokale turystom, za pośrednictwem portali internetowych typu Airbnb. Jak dowiedział się nasz portal, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zamierza ocenić skalę tego zjawiska w Polsce i jego wpływ na branżę hotelową.

REKLAMA

Serwis rezerwacyjny Airbnb czyli „Air bead and breakfast" powstał w USA w 2008 roku. Dziś Airbnb działa w blisko 200 krajach, także w Polsce. Umożliwia znalezienie noclegu u osób, które oferują swoje prywatne mieszkania, apartamenty czy przyczepy kempingowe. Za lokum trzeba zapłacić od kilkudziesięciu złotych wzwyż, w zależności od standardu.

Popularność serwisu ciągle rośnie. W 2011 roku chwalił się milionową rezerwacją. W 2013 roku dodał do swojej oferty 250 tys. nowych pokoi. To równoznaczne z pojawieniem się na rynku 1000 obiektów hotelowych z 250 pokojami każdy. Konkurencja się zaostrza. Berlińscy hotelarze zdążyli już policzyć: serwis Airbnb dostarcza na lokalny rynek ok. 20-30 proc. pokoi.

Przedstawiciele hoteli sieciowych czują realne zagrożenie dla swoich interesów, dlatego coraz częściej zaczynają mówić o nowych przepisach regulujących warunki funkcjonowania mieszkań i lokali do wynajęcia. - Nadszedł czas, aby zająć się tą kwestią instytucjonalnie, spojrzeć na to z punktu widzenia przepisów i interesów branży hotelowej - mówi w rozmowie z portalem Propertynews.pl Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i wiceprezes spółki Orbis. - Zwróćmy uwagę, że lokale należące do prywatnych inwestorów, nie mają żadnych certyfikatów, nie podlegają też przepisom dotyczącym bezpieczeństwa, warunków sanitarnych i innym obowiązującym w branży hotelowej. Nie oczekujemy restrykcji, które spowodowałyby uniemożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak, jako hotelarze, jesteśmy zainteresowani, aby warunki funkcjonowania na rynku apartamentów i lokali prywatnych w tak dużej skali podlegały uregulowaniom - dodaje.

Jak zapowiada, w najbliższym czasie Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zbierze się na posiedzeniu, aby ocenić skale zjawiska i jego wpływ na branżę hotelową w Polsce. IGHP w listopadzie br. dołączyła do struktur międzynarodowej organizacji hotelarskiej HOTREC - może więc razem szukać sposobów rozwiązania tej kwestii.

W sektorze hotelowym jest obecnie zatrudnionych ok. 800 tys. osób, dodatkowe 300 tys. współpracuje z branżą. - Jeśli zjawisko wynajmowania mieszkań prywatnych będzie rosnąć, obawiam się, że część hoteli straci możliwość funkcjonowania, a to może spowodować likwidację miejsc pracy - tłumaczy Węgłowski.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Kiria 2015-01-05 09:04:56
    Sama korzystam z BookApart, bo wynajmowanie kwater jest często tańsze i wygodniejsze niż hotel :) A konkurencja jest zdrowa, lepiej dla konsumenta.
  • bunia 2015-01-04 16:16:13
    oczywiście.....co składa sie na koszt w wysokości ponad 250 zł za 1 noc hotelową???? tylko bez opowiesci o wysokich kosztach własnych, bo jezeli tak to moze warto rozważyć zajecie sie czyms mniej kapitałochłonnym...

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA