PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Znamy projektanta zabudowy północnej części Wyspy Spichrzów

  • Autor: PAP
  • 25 wrz 2015 16:06

Znamy projektanta zabudowy północnej części Wyspy Spichrzów Południowa część Wyspy Spirzchów

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni zaprojektuje pierwszą część zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku, atrakcyjnie położonego terenu w centrum miasta, nie odbudowanego od zakończenia II wojny światowej.

REKLAMA

Wyniki przetargu na projekt zabudowy II kwartału północnego cypla Wyspy Spichrzów ogłoszono w piątek na konferencji prasowej w Gdańsku. W konkursie wzięły udział cztery trójmiejskie pracownie architektoniczne.

"To był konkurs bardzo trudny, ponieważ miejsce jest ważne i istotne, ale też i z uwagi na to, że rozpoczyna to cały proces inwestycyjny. Od sukcesu tego przedsięwzięcia może zależeć cała reszta" - powiedział zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski, który zasiada w powołanej przez inwestora Radzie Konsultacyjnej.

Przetarg obejmował zaprojektowanie budynków, w których znajdować się będzie ok. 100 mieszkań i apartamentów hotelowych, a część lokali będzie przeznaczona na cele usługowe. Całość obejmie ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, ma też powstać dwupoziomowy parking podziemny.

"Praca, którą uznaliśmy na najlepszą, ujęła nas tym, że całkowicie złamała pewien schemat myślenia o zabudowie na Wyspie Spichrzów, która w dość wielu rozwiązaniach powiela pudełko z wyciętym dziedzińcem w środku. Ta praca zupełnie od tego odstąpiła proponując +układ grzebieniowy+, który może być wartością dodaną tego projektu, a jednocześnie respektuje ona architekturę będącą w otoczeniu" - podkreślił Bielawski.

Podziw dla zwycięskiej koncepcji wyraził też architekt i urbanista prof. Wiesław Gruszkowski, jeden z autorów odbudowy Gdańska ze zniszczeń wojennych.

"Ci, którzy będą korzystali z tych domów będą mieli przed oczami jedną z najpiękniejszych panoram europejskich, którą można porównać bez jakiegoś naciągania do panoram, które roztaczają się np. w Wenecji, czy Florencji. Lewym okiem będą widzieli bowiem Zieloną Bramę, a prawym okiem restaurację Kubickiego, pośrodku zaś m.in. średniowieczne bramy miejskie, Żuraw i patrycjuszowski dom, w którym mieści się Muzeum Archeologiczne. To będzie coś bezcennego" - ocenił 95-letni, wieloletni wykładowca Politechniki Gdańskiej.

Studio Architektoniczne Kwadrat zaprojektowało m.in. powstające w Gdańsku nad rzeką Motławą Muzeum II Wojny Światowej.

Prezes zarządu Immobel Poland Bartłomiej Hofman powiedział dziennikarzom, że prace nad zabudową II kwartału północnego cypla Wyspy Spichrzów rozpoczną się jesienią 2016 r. i potrwają ok. dwóch lat. Koszt inwestycji wyniesie ok. 170 mln zł.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA