Co zdecyduje o dalszym rozwoju regionu?

16 stycznia 2015 • Katowice

Kapitał ludzki i edukacja, budowa spójnej aglomeracji, poprawa jakości życia, a także inwestycje w nowe technologie - to obszary, które zdaniem uczestników konferencji Property Forum Katowice 2015 zdecydują o dalszym rozwoju województwa śląskiego i Katowic.

Śląsk, a szczególnie Katowice, szybko zmieniają swoje oblicze, obalając stereotyp mówiący o regionie jako przemysłowym monolicie i „pustyni kulturalnej".

Relacje:
Atuty i trendy Śląska. Debata o regionie na Property Forum Katowice
Rynek biurowy w Katowicach ma swoje pięć minut
Centra handlowe ożywią tkankę miejską na Śląsku
Dynamiczny rynek z dużym potencjałem - relacja z sesji
W Katowicach tkwi ogromny potencjał dla turystyki biznesowej

Wideo:
Jak lepiej wykorzystać potencjał aglomeracji śląskiej?
Są plany budowy nowego hotelu w Katowicach
Dąbrowa Górnicza czeka na nowych inwestorów
Katowice stoją dziś przed wieloma wyzwaniami biznesowymi
Górnośląski Park Przemysłowy rusza z budową kolejnego biurowca
Na Górnym Śląsku przybędzie blisko 100 tys. mkw. powierzchni magazynowej

Raporty:

Katowickie hotele czekają na MCK
Katowice wschodzącą gwiazdą BPO
Wykorzystać demograficzny potencjał Górnego Śląska
Górny Śląsk magnesem dla firm logistycznych

Galerie:
Sesja inauguracyjna
Sesja hotelowa
Sesja biurowa
Sesja magazynowa
Sesja centra handlowe

- Ściągając inwestora trzeba dziś uwzględniać przestrzeń kultury i możliwości spędzania czasu po pracy - podkreślił na Property Forum Katowice Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, firmy inwestującej w nowoczesną przestrzeń biurową na Śląsku.

- Z naszego punktu widzenia dla sukcesu w branży potrzebni są ludzie. Wybierając Górny Śląsk jako lokalizację dla naszego centrum usług postawialiśmy nie tylko na dostępność kadr, ale również na wysoki poziom życia w Katowicach - powiedziała Jolanta Jaworska, dyrektor Programów Publicznych Polska & Kraje Bałtyckie IBM Polska.

Dodatkowo, zdaniem przedstawicielki IBM, jedną z najbardziej mocnych stron regionu jest otwartość władz na współpracę z inwestorami. - Czujemy, że władze chcą współpracować i dbać o nas, jako firmę dającą miejsca pracy. To cieszy i motywuje do działania - dodała Jaworska.

Region musi inwestować w spójność. Miasta aglomeracji tylko wspólnie wygrywają konkurencję o inwestorów z największymi polskimi ośrodkami miejskimi. Transport, komunikacja i edukacja to dziedziny, w których trzeba i warto współpracować w skali ponadlokalnej.

Zdaniem prezydenta Katowic Marcina Krupy, niepowodzenia w obszarze współdziałania miast aglomeracji to już przeszłość, a do samorządowców przedziera się świadomość korzyści wynikających ze współpracy nawet wówczas, gdy wymagałoby to rezygnacji z części ambicji lokalnych.

Arkadiusz Hołda, prezes firmy Holdimex, deweloper, a jednocześnie przedsiębiorca branży medialnej i edukacyjnej, zwrócił uwagę na to, że śląskie miasta się wyludniają w wyniku migracji i trendów demograficznych. Niezasiedlone mieszkania i nowe puste osiedla to zjawiska, których nie można lekceważyć. - Nie musi to jednak oznaczać katastrofy - zastrzegł Hołda. - Na Śląsku pracują młodzi ludzie z innych regionów i krajów, a emigranci wracają z nowym doświadczeniem.

Część debaty Property Forum Katowice poświęcono przyszłym zmianom w modelu rozwoju województwa - znaczącym z punktu widzenia już działających i potencjalnych inwestorów. Potężna kwota z 3,6 mld euro z funduszy strukturalnych, jaką ma do dyspozycji woj. śląskie w nowej perspektywie finansowej UE, będzie kierowana na rozwój takich gałęzi gospodarki jak: IT, medycyna, nowocześnie traktowana energetyka i nowe technologie związane z wykorzystaniem węgla. Mówią o tym regionalne strategie innowacji i rozwoju technologicznego, których główne założenia przypomniała na potrzeby debaty Gabriela Lenartowicz, członkini zarządu województwa śląskiego.

Górny Śląsk to obecnie jeden z bardziej perspektywicznych rynków dla branży handlowej. Olbrzymi potencjał ludnościowy w połączeniu ze względnie niskim nasyceniem rynku sprawia, że w konurbacji wciąż istnieje szansa dla realizacji nowych inwestycji.

Na Górnym Śląsku funkcjonują obecnie 72 centra handlowe o łącznej powierzchni prawie 1,6 mln mkw. Średnie nasycenie wynosi około 495 mkw./1000 mieszkańców - najmniej spośród wszystkich ośmiu głównych miast w Polsce. Na rynek w najbliższym czasie wprowadzone zostaną kolejne inwestycje. Griffin, P.A. Nova oraz HRS Grupa w 2015 roku otworzą obiekty o łącznej powierzchni 61 tys. mkw. W planach są kolejne inwestycje
o łącznej powierzchni ponad 50 tys. mkw.

Duży rynek konsumencki, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, bardzo dobra lokalizacja i wysoko rozwinięta infrastruktura drogowa - to tylko kilka z atutów Górnego Śląska jako destynacji dla firm logistycznych. W 2014 roku popyt netto na górnośląskim rynku magazynowym wyniósł ok. 125 tys. mkw. W tym samym okresie podaż nowych inwestycji uplasowała się na poziomie 57 tys. mkw.

- W nadchodzących latach będziemy świadkami dalszego rozwoju rynku magazynowo-przemysłowego na Górnym Śląsku. Spodziewamy się napływu nowych inwestycji wzdłuż autostrady A1, a perspektywiczną lokalizacją może stać się odcinek od Węzła Sośnica do Piekar Śląskich. Równolegle nadal będą rozwijać się okolice Gliwic. Podregiony jak Bielsko-Biała również cieszą się zainteresowaniem inwestorów, czego przykładem jest powstająca fabryka GE - tłumaczył na Property Forum Katowice Wojciech Zoń, dyrektor w Dziale Powierzchni Magazynowych JLL w Polsce.

Coraz większa liczba firm z sektora usług dla biznesu traktuje Katowice jako jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla swojego oddziału w Polsce. Korzystają z tego deweloperzy, planując kolejne inwestycje biurowe.

Katowice to obecnie czwarty największy regionalny rynek biurowy w Polsce. Istnieje tu prawie 334 tys. mkw. powierzchni. W budowie jest kolejne 54,5 tys. mkw. Miasto charakteryzuje się również jednym z najniższych wskaźników pustostanów - 9 proc., czyli minimalnie wyższym niż we Wrocławiu (8,7 proc.).

- Z uwagi na to, że Katowice stanowią centrum znacznie większego obszaru urbanistycznego, zamieszkałego przez ponad 2-3 mln mieszkańców, potencjał miasta na absorpcję nowej powierzchni biurowej jest duży. Silną stroną rynku jest obecność lokalnych wynajmujących, jak i wiodących deweloperów. To powoduje, iż najemcy mają szeroki wybór, od nowoczesnych budynków klasy A, zrewitalizowanych kamienic, po budynki z lat 70-80 - komentował Tomasz Subocz, Associate Director Działu Powierzchni Biurowych - Reprezentacja Najemcy, Savills.

Według analityków najbliższe miesiące mogą przynieść wzrost liczby transakcji najmu na lokalnym rynku biurowym. Po III kwartałach 2014 roku absorbcja netto wyniosła 17 tys. mkw. W całym 2013 roku było to 20,5 tys. mkw. Na najemców czekają deweloperzy. W tym momencie na etapie planowania jest łącznie pięć nowych inwestycji biurowych, które mogą dostarczyć na rynek kolejne 34 tys. mkw.

Górny Śląsk, na czele z Katowicami, ma ogromny potencjał w zakresie rozwoju turystyki biznesowej. Infrastruktura, którą posiada region, przy odpowiedniej promocji oraz współpracy samorządów i biznesu, może uczynić z konurbacji śląskiej poważnego gracza na europejskim rynku wydarzeń kongresowych, kulturalnych oraz sportowych.

Marcin Herra, w latach 2008-2014 prezes spółki PL.2012+, wskazał, że nowe obiekty, które powstały w ostatnich latach w Katowicach, stanowią doskonałe zaplecze dla rozwoju turystki biznesowej w Katowicach. Chodzi o nową siedzibę Muzeum Śląskiego, nowy gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także Międzynarodowe Centrum Kongresowe, którego budowa znajduje się na finiszu.

Krzysztof Mikuła, wiceprezydent Katowic, akcentował skalę przemian, które dokonały się w mieście w ciągu ostatnich 20 lat, zaznaczając przy tym, że Katowice startowały - jako miasto utożsamiane z przemysłem - z całkiem innego pułapu niż Wrocław czy Katowice.

Mikuła zaznaczył, że Katowice nie poprzestaną w zmienianiu wizerunku miasta po zakończeniu inwestycji w tzw. strefie kultury przy Spodku. Do 2020 r. miasto planuje też wydać 54 mln zł na promocję turystyki biznesowej.

W woj. śląskim działa obecnie 211 hoteli, w tym 17 w Katowicach. Łącznie posiadają one ponad 9,9 tys. pokoi. Średni obłożenie wynosi około 40 proc.

  • PARTNERZY
  • PATRONAT TELEWIZYJNY
  • PATRONAT MEDIALNY


9.00-10.30
Sesja inauguracyjna
Śląski magnes - rozwinięta gospodarka, nowoczesna infrastruktura, kapitał ludzki - jak region walczy o inwestorów?
- Sposób na atrakcyjność - priorytetowe działania dla budowania przewag inwestycyjnych regionu
- Kierunek specjalizacja - na jakie inwestycje stawia Górny Śląsk?
- Specyfika Górnośląskiej Aglomeracji - mocne i słabe strony dla zagranicznych inwestorów?
- Metamorfoza Katowic - jak stolica regionu zmieniała swoje oblicze na przestrzeni ostatnich lat?
- Największe wyzwania - demografia, jakość życia, cena pracy, postindustrialny stereotyp?
- Inwestycje w nieruchomości komercyjne na Górnym Śląsku - gdzie drzemie największy potencjał?

10.30-10.45
Przerwa

10.45-11.45
Centra handlowe
Czy na Śląsku jest jeszcze miejsce na nowe centra handlowe - potencjał inwestycyjny województwa
- Analiza nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową w województwie i plany inwestycyjne deweloperów
- Przebudowa i modernizacja - sposób na utrzymanie tempa rozwoju rynku
- Wyróżnij się albo zgiń - jak centra handlowe na Śląsku walczą o klienta w obliczu rosnącej konkurencji?
- Pozycja Górnego Śląska na mapie ekspansji sieci handlowych

11.45-12.00
Przerwa

12.00-13.00
Magazyny
Górny Śląsk - mocna marka na logistycznej mapie kraju i regionu CEE
- Źródła sukcesu - specjalna strefa ekonomiczna, przemysłowe tradycje, wyspecjalizowane zasoby kadrowe czy rozwinięta infrastruktura transportowa?
- Jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej - jak w pełni wykorzystać potencjał logistyczny regionu?
- Górny Śląsk - produkcyjne serce Polski - perspektywy dalszego rozwoju branży
- Sposób na inwestora - efektywna promocja Górnego Śląska jako przemysłowego centrum Polski

13.00-13.45
Przerwa
13.45-15.00
Biura
Katowice mają swoje pięć minut? - przyszłość sektora nowoczesnych usług dla biznesu na terenie aglomeracji śląskiej
- Przyjazny klimat, kapitał ludzki, rozwinięty rynek powierzchni biurowej - co przyciąga uwagę globalnych graczy z sektora usług dla biznesu?
- Pod znakiem IT - sposób na zdobycie silnej pozycji na mapie inwestycyjnej Europy?
- Perspektywy wzrostu zatrudnienia w branży - czy szkolnictwo wyższe nadąży za potrzebami inwestorów?
- Walka o inwestorów jeszcze się nie zakończyła - czynniki niezbędne do utrzymania przewag konkurencyjnych aglomeracji śląskiej

15.00-15.15
Przerwa

15.15-16.15
Hotele
Rozwój rynku MICE - klucz do sukcesu branży hotelowej na Górnym Śląsku?
- Wygenerować ruch w hotelach - polityka władz Katowic i regionu oraz jej wpływ na perspektywy rozwoju turystyki wypoczynkowej i biznesowej
- Międzynarodowe Centrum Kongresowe - szanse i wyzwania wobec rosnącej konkurencji
- Potencjał regionalnego rynku oczami największych sieci hotelarskich
- Największe planowane i realizowane inwestycje hotelarskie w regionie