PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej już wynajęte

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 lis 2015 12:45

1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej już wynajęte Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL

Od początku roku w Polsce wynajęto 1,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Rośnie liczba nowych projektów spekulacyjnych. Spada natomiast poziom pustostanów - podsumowują sytuację rynku magazynowego na koniec III kw. eksperci JLL.

REKLAMA

-  Pomimo nieznacznie niższej aktywności najemców w III kw. w stosunku do poprzednich kwartałów, wyniki popytu od początku tego roku są na rekordowym poziomie. Od początku 2015 r. w Polsce podpisano umowy najmu na 1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego 433  tys. mkw. przypadło na III kw. Jeżeli wynik w końcówce roku będzie zbliżony do rezultatu z poprzednich kwartałów, to możemy oczekiwać, że po raz trzeci z rzędu popyt osiągnie rekordowy poziom - informuje Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL.

Popyt netto od początku roku wyniósł 1,07 mln mkw. W tym czasie najbardziej aktywnymi sektorami po stronie popytu byli operatorzy logistyczni (ok. 30 proc. popytu netto), sieci handlowe (20 proc.), lekka produkcja (13 proc.) oraz sektor motoryzacyjny (11 proc.).

Największą nową umową najmu podpisaną w 2015 r. było wynajęcie przez Leroy Merlin 53 tys. mkw. w Panattoni Park Stryków II. Największe przedłużenie dotyczyło firmy Goodyear w Tarnów Logistic Park (46 tys. mkw.)

Od początku 2015 r. aktywność najemców koncentrowała się na trzech regionach generujących niemal 59 proc. całkowitego popytu brutto - Polsce Centralnej (21 proc.), Okolicach Warszawy (20 proc.), i na Górnym Śląsku (17 proc.).

- Pod koniec III kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowej i produkcyjnej w Polsce wynosiła 9,63 mln mkw., co plasuje Polskę na dziewiątym miejscu w Europie pod względem wielkości rynku. Aktywność budowlana utrzymuje się na wysokim poziomie. Od początku roku segment magazynowy wzbogacił się o ok. 839 tys. mkw. powierzchni magazynowych, z czego 392 tys. mkw. przypadło na projekty zakończone w III kw. - wylicza Jan Jakub Zombirt, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

W III kw. najwięcej nowej powierzchni magazynowej wybudowano we Wrocławiu (109 tys. mkw.), na Górnym Śląsku (61 tys. mkw.) i w Poznaniu (51 tys. mkw.). O 39 tys. mkw. wzrosła podaż w Trójmieście, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę małą skalę tego rynku.

- W fazie realizacji w całej Polsce jest 663 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Aż 42,3 proc. nowej podaży powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez obowiązujących umów przednajmu - dodaje Jan Zombirt.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA