PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

20 ha gruntów w gdyńskim porcie trafi pod inwestycje logistyczne

  • Autor: PAP
  • 05 wrz 2013 15:27

Zwiększenie możliwości przeładunkowych portu w Gdyni oraz przygotowanie ponad 20 ha terenu na potrzeby działalności logistycznej - to główne cele zagospodarowania rejonu Nabrzeża Bułgarskiego. Koszt inwestycji wynosi prawie 77 mln zł netto.

REKLAMA

W czwartek w Gdyni podpisana została umowa na realizację projektu "Zagospodarowanie rejonu Nabrzeża Bułgarskiego w Porcie Gdynia". Dokument podpisali przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. (ZMPG) i spółki Strabag.

Rejon Nabrzeża Bułgarskiego o powierzchni ok. 30 ha jest ostatnim niezabudowanym obszarem na terenie gdyńskiego portu. Do marca 2015 roku mają tam powstać nowe nabrzeża i niezbędna infrastruktura.

Jak czytamy w komunikacie, "celem inwestycji, zlokalizowanej w zachodniej części Portu Gdynia, w bezpośrednim sąsiedztwie Gdynia Container Terminal S.A., jest rozwój usług przeładunkowych na tym obszarze, dzięki stworzeniu warunków do obsługi ładunków drobnicowych i masowych". Władze portu oceniają, że "realizacja projektu przyczyni się do pozyskania przez port nowych klientów () i do dalszego wzmocnienia pozycji konkurencyjnej Portu Gdynia w regionie Morza Bałtyckiego".

Projekt przewiduje m.in. budowę nabrzeży: Bułgarskiego i zamykającego oraz powstanie dróg i placów manewrowych wraz z infrastrukturą nadziemną i podziemną. Zagospodarowanie obejmuje również zabudowę ujścia rzeki Chylonka oraz umocnienie odcinków ujściowych rzeki Chylonki i Potoku Chylońskiego, a także sukcesywną budowę nowych powierzchni manewrowych.

Projekt zagospodarowania Nabrzeża Bułgarskiego znajduje się na liście projektów indywidualnych przewidzianych do dofinansowania unijnego, w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-13.

Na inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej ZMPG w latach 2013-2015 planuje wydać ponad 736 mln zł. Przebudowane mają być nabrzeża oraz rozbudowane drogi i koleje. W 2013 r. planowane jest wydanie ponad 217 mln zł, w przyszłym roku - ponad 302 mln zł, a w 2015 roku - ponad 216 mln zł.

ZMPG zarządza terenami i infrastrukturą portu w Gdyni na powierzchni ponad 500 ha. Na jego terenie działają niezależne spółki eksploatacyjne, m.in.: Bałtycki Terminal Drobnicowy, Morski Terminal Masowy, Bałtycka Baza Masowa, Portowy Zakład Techniczny i Wydział Usług Żeglugowych i Portowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA