PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

20 ha gruntów w gdyńskim porcie trafi pod inwestycje logistyczne

  • Autor: PAP
  • 05 wrz 2013 15:27

Zwiększenie możliwości przeładunkowych portu w Gdyni oraz przygotowanie ponad 20 ha terenu na potrzeby działalności logistycznej - to główne cele zagospodarowania rejonu Nabrzeża Bułgarskiego. Koszt inwestycji wynosi prawie 77 mln zł netto.

REKLAMA

W czwartek w Gdyni podpisana została umowa na realizację projektu "Zagospodarowanie rejonu Nabrzeża Bułgarskiego w Porcie Gdynia". Dokument podpisali przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. (ZMPG) i spółki Strabag.

Rejon Nabrzeża Bułgarskiego o powierzchni ok. 30 ha jest ostatnim niezabudowanym obszarem na terenie gdyńskiego portu. Do marca 2015 roku mają tam powstać nowe nabrzeża i niezbędna infrastruktura.

Jak czytamy w komunikacie, "celem inwestycji, zlokalizowanej w zachodniej części Portu Gdynia, w bezpośrednim sąsiedztwie Gdynia Container Terminal S.A., jest rozwój usług przeładunkowych na tym obszarze, dzięki stworzeniu warunków do obsługi ładunków drobnicowych i masowych". Władze portu oceniają, że "realizacja projektu przyczyni się do pozyskania przez port nowych klientów () i do dalszego wzmocnienia pozycji konkurencyjnej Portu Gdynia w regionie Morza Bałtyckiego".

Projekt przewiduje m.in. budowę nabrzeży: Bułgarskiego i zamykającego oraz powstanie dróg i placów manewrowych wraz z infrastrukturą nadziemną i podziemną. Zagospodarowanie obejmuje również zabudowę ujścia rzeki Chylonka oraz umocnienie odcinków ujściowych rzeki Chylonki i Potoku Chylońskiego, a także sukcesywną budowę nowych powierzchni manewrowych.

Projekt zagospodarowania Nabrzeża Bułgarskiego znajduje się na liście projektów indywidualnych przewidzianych do dofinansowania unijnego, w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-13.

Na inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej ZMPG w latach 2013-2015 planuje wydać ponad 736 mln zł. Przebudowane mają być nabrzeża oraz rozbudowane drogi i koleje. W 2013 r. planowane jest wydanie ponad 217 mln zł, w przyszłym roku - ponad 302 mln zł, a w 2015 roku - ponad 216 mln zł.

ZMPG zarządza terenami i infrastrukturą portu w Gdyni na powierzchni ponad 500 ha. Na jego terenie działają niezależne spółki eksploatacyjne, m.in.: Bałtycki Terminal Drobnicowy, Morski Terminal Masowy, Bałtycka Baza Masowa, Portowy Zakład Techniczny i Wydział Usług Żeglugowych i Portowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA