PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

340,5 tys. mkw. powierzchni magazynowych w budowie

  • Autor: Wnp.pl
  • 23 lis 2011 06:04

340,5 tys. mkw. powierzchni magazynowych w budowie

O 134 tys. mkw., do 5,49 mln mkw., zwiększyła się w trzecim kwartale 2011 roku powierzchnia magazynowa w Polsce. Zgłoszony popyt sięgał 459 tys. mkw. i był o 12 proc. większy niż w drugim kwartale - wynika z raportu firmy Jones Lang La Salle.

REKLAMA

Jak wskazuje Jones Lang LaSalle w analizie „Warszawski rynek nieruchomości III kwartał 2011", największymi zasobami nadal dysponuje region warszawski, mając ponad 37 proc. całkowitej powierzchni magazynów. W trzecim kwartale w Warszawie oddano do użytku tylko jeden projekt - zrealizował go Panattoni, udostępniając 17 tys. mkw. w Panattoni Park Święcice.

W tym regionie pod koniec września w budowie znajdowało się najwięcej nowych magazynów - 58 tys. mkw. (w całej Polsce - 340,5 tys. mkw.), szacuje JLS. Wszystkie mają wstępne umowy lub budowane są pod konkretne potrzeby przyszłego najemcy. Autorzy raportu zakładają, że w do końca roku liczba rozpoczętych budów jeszcze wzrośnie.

Łącznie od początku roku wynajęto w kraju 1,26 mln mkw. magazynów, czyli jedynie o 11 tys. mkw. mniej niż w podobnym okresie ub.r. Najbardziej pożądanymi lokalizacjami była Warszawa i okolice, gdzie wynajęto 187 tys. mkw. (ale tylko 15,6 tys. w granicach miasta). Na drugim miejscu był Górny Śląsk, bowiem zawarto umowy najmu 102 tys. mkw. magazynów.

Według JLLS, w trzecim kwartale największe zainteresowanie wynajmem zgłaszały firmy z branży artykułów elektronicznych (26 proc. wolumenu transakcji) oraz firmy logistyczne (21 proc. transakcji).

Od początku roku systematycznie maleje wskaźnik powierzchni niewynajętej, a tendencja ta utrzymała się także w trzecim kwartale, niemal we wszystkich głównych regionach kraju. W końcu września wskaźnik pustostanów wynosił 11,9 proc. (12,9 proc. w końcu czerwca br.), co odpowiada 775 tys. mkw. wolnych powierzchni. Jest on zarazem najwyższy w rejonie warszawskim (18,3 proc.), na co wpływa nadal dużo pustostanów w rejonie Błonia (185 tys. mkw.).

Czynsze realne blisko Warszawy i w mieście wahają się od 3,6 do 5,3 euro/mkw./miesiąc, natomiast w dalszych rejonach - 2,45-2,9 euro. W kraju za najniższe stawki można wynająć magazyny w rejonie Centralna Polska (poza Łodzią) - za 2,2-2m7 euro/mkw./miesiąc.

JLLS spodziewa się, że do końca roku stawki najmu nie ulegną zmianie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • pejo 2011-11-30 17:21:55
    A będzie jeszcze więcej. Już po ofertach umieszczanych na oferty.biz.pl widzę, że zmiany na rynku będą gruntowne. Ilość ofert będzie jeszcze większa, ale wyższe będą również ceny.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA