PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Airbus odmieni przemysłowe oblicze centralnej Polski

  • Autor: PAP
  • 19 paź 2015 16:44

Airbus odmieni przemysłowe oblicze centralnej Polski Fot. Fotolia

Województwa: mazowieckie, łódzkie i lubelskie obejmie tzw. Wyżyna Lotnicza - region gospodarczy, skupiający firmy z branży lotniczej. Ważną rolę w jej powstaniu i rozwoju ma odegrać firma Airbus, która planuje produkcję m.in. w Łodzi i w Radomiu.

REKLAMA

W poniedziałek w Radomiu marszałkowie województw mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Wyżyny Lotniczej.

Wicemarszałek woj. mazowieckiego Leszek Ruszczyk podkreślił, że chociaż województwo mazowieckie to region o dużym potencjale badawczym i przemysłowym to współpraca z sąsiednimi województwami może przyczynić się do powstania silnego regionu gospodarczego, opierającej się na rozwoju przemysłu lotniczego w takich miastach jak Radom, Łódź i Dęblin.

W czerwcu list intencyjny w tej sprawie podpisali także m.in. przedstawiciele władz miast: Łodzi, Radomia, Dęblina, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Agencji Rozwoju Przemysłu, resortu obrony narodowej, Politechniki Łódzkiej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Uniwersytetu Ekonomiczno-Humanistycznego w Radomiu i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zdaniem Ruszczyka dużą rolę w powstaniu Wyżyny Lotniczej może odegrać Radom jako siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

"Niezwykle istotne są też plany spółka Airbus Helicopters, która zamierza przy współpracy radomskiego uniwersytetu uruchomić produkcję części do śmigłowców" - dodał Ruszczyk.

Wiceprezes ds. rozwoju i innowacji Airbus Helicopters, Tomasz Krysiński, poinformował, że wspólnym projektem, którego szczegóły do tej pory nie były ujawniane, jest innowacyjny model wyciągarki. "Będzie on mógł być wykorzystany nie tylko w śmigłowcu Caracal, ale we wszystkich śmigłowcach produkowanych przez Airbus Helicopters, zarówno na potrzeby cywilne, jak i wojskowe" - powiedział Krysiński. Jak zaznaczył, nowo zaprojektowana wyciągarka, dzięki zaprojektowanemu przez radomskich naukowców, nowatorskiemu reduktorowi charakteryzuje się mniejszą masą i większą sprawnością, ma mniejsze opory aerodynamiczne niż obecnie funkcjonujące na rynku.

Na początku 2016 r. spośród trzech radomskich firm ma być wyłoniona jedna, która zajmie się producenta elementów nowego podzespołu. Seryjna produkcja ma ruszyć w 2018 r.

Airbus Helicopters potwierdził, że w związku z kontraktem na śmigłowce Caracal zostanie stworzonych w Radomiu 250 miejsc pracy przy produkcji elementów wyposażenia i części do śmigłowców.

Francuzi od dziewięciu lat współpracują także z Politechniką Łódzką. W ramach kooperacji łódzcy naukowcy pomagali m.in. przy konstrukcji śmigłowca hybrydowego X3 - jednego z najszybszych helikopterów na świecie.

Airbus Helicopters jest największym światowym producentem śmigłowców. Jak podaje firma, ma ona 46-procentowy udział w rynku śmigłowców cywilnych i wojskowych. Firma zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na całym świecie.

W kwietniu MON do testów i ostatecznych negocjacji w sprawie śmigłowców wielozadaniowych zakwalifikowało firmę Airbus Helicopters oferującą H225M Caracal. Umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym roku, dostawy maszyn mają się rozpocząć w 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA