PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Aktywa logistyczne i magazynowe w cenie

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 lut 2016 11:41

Aktywa logistyczne i magazynowe w cenie Anna Staniszewska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa na Region Europy Środkowo-Wschodniej, BNP Paribas Real Estate Poland

Stopy kapitalizacji za wysokiej klasy aktywa logistyczne i magazynowe w ostatnim kwartale ubiegłego roku osiągnęły poziom najlepszych projektów biurowych i handlowych typu prime, wynika z najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland „At a Glance. Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce, IV kw. 2015”.

REKLAMA

Autorzy opracowania podkreślają, że łączny wolumen transakcji w tym sektorze w roku 2015 zamknął się kwotą 467 milionów Euro, która była niższa o 34 proc. od wyników notowanych w 2014 roku. Za taki stan rzeczy odpowiadają duże transakcje portfelowe przeprowadzone na przestrzeni lat 2013-2014.

Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w 2015 roku cechowała znacząca aktywność inwestorów wynikająca m.in. z dynamicznie rosnących potrzeb związanych z branżą e-commerce. Rynek inwestycyjny charakteryzował się jednak ograniczoną podażą obiektów typu „prime”, które mogłyby zmienić w najbliższym czasie właściciela.

- W związku z dużymi transakcjami zawartymi w 2013-2014, dostępność produktów portfelowych jest ograniczona. Dlatego też inwestorzy poszukują możliwości alokacji kapitału w obiekty, których wartość może wzrosnąć  dzięki aktywnemu zarządzaniu. Inną opcją zakupu nieruchomości magazynowej jest alians z deweloperem w zakresie realizowania projektów typu „build-to-suit" - podkreśla Anna Staniszewska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa na Region Europy Środkowo-Wschodniej, BNP Paribas Real Estate Poland.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i logistycznej w Polsce wyniosły na koniec 2015 roku 9,9 mln mkw., z czego 964 tys. mkw. zostało dostarczonych na rynek od stycznia do grudnia 2015 roku. Oznacza to spadek rocznej podaży o 12 proc. w porównaniu z rekordowym wynikiem 1,1 mln mkw. osiągniętym w 2014 roku. To jedynie krótkotrwałe zjawisko, gdyż według zapowiedzi deweloperów do końca 2016 roku podaż zwiększy się o ponad 1 mln mkw.

- Dobra passa w sektorze magazynowym trwa, o czym świadczy niski poziom pustostanów utrzymujący się w granicach 6,0 proc.. W niektórych klastrach jak np. Polska Centralna, Poznań czy Kraków wskaźnik ten znajduje się poniżej 3,0 proc. Przewidujemy, że wolumen projektów w budowie, które w części dysponują już podpisanymi wstępnymi umowami najmu, a także projekty realizowane pod konkretnych najemców spowodują, że w krótkim okresie można spodziewać się spadku wskaźnika pustostanów. W perspektywie średniookresowej parametr ten pozostanie jednak względnie na stałym poziomie. – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland wskazują również na zmiany zachodzące w zakresie dynamiki struktury właścicielskiej na rynku. Coraz większa liczba inwestorów powoduje zmniejszenie procentowego udziału w rynku największych graczy. W przypadku rynkowego lidera, firmy Prologis, udział w rynku w czwartym kwartale 2015 roku spadł w porównaniu z poprzednim rokiem o 4,5 p.p. do poziomu 23,1 proc. Na koniec ubiegłego roku miejsce na podium wśród największych graczy znalazły również firmy Segro z 10,8 proc. i Panattoni z 9,8 proc. udziałem w rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA