PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Amazon podniósł poprzeczkę na poznańskim rynku pracy

 • Autor: PAP
 • 27 paź 2014 15:10

Wzrost zarobków pracowników fizycznych w aglomeracji poznańskiej to zdaniem ekspertów jeden z efektów powstania w Sadach pod Poznaniem centrum logistycznego firmy Amazon. Koncern poszukuje jeszcze ok. tysiąca ludzi do pracy.

REKLAMA

Amerykańska sieć sprzedaży wysyłkowej Amazon w najbliższych dniach otworzy pod Poznaniem i Wrocławiem trzy centra logistyczne; każde z nich zatrudni 2 tys. stałych pracowników.

Obiekt w Sadach powstał na terenie powiatu poznańskiego, w którym stopa bezrobocia wynosi 3,8 proc. oraz w sąsiedztwie Poznania - miasta z najniższym w kraju bezrobociem utrzymującym się na poziomie 3,4 proc. Pracownicy do centrum logistycznego w Sadach mają być dowożeni z miejscowości odległych nawet o 90 km.

Dr Agnieszka Ziomek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oceniła, że Amazon i inne firmy mogą mieć kłopot z pozyskaniem pracowników. "Rynek został wyssany z osób bardzo dobrze nastawionych do pracy, umotywowanych i elastycznych pod względem akceptacji zmiennych warunków pracy" - powiedziała PAP dr Ziomek.

Zdaniem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego miasto nadal będzie przyciągało dużych inwestorów, ale raczej nie będą to firmy poszukujące taniej siły roboczej.

Według dr Ziomek, na rynku pracy w okolicach Poznania pozostały osoby, które mają bariery, aby dostosować się do warunków pracy fizycznej oferowanej przez Amazon lub inne firmy. "Stąd pogląd o deficycie rąk do pracy" - dodała dr Ziomek.

Jak przekazała PAP rzecznik prasowa Amazon w Polsce Marzena Więckowska, firma, choć ma jeszcze wiele wolnych stanowisk, to jest zadowolona z postępów procesu rekrutacji.

W połowie października Adecco, czyli jedna z trzech agencji rekrutacyjnych działających dla Amazona przekazała, że zakończyła rekrutację prawie 2 tys. stałych pracowników dla oddziałów w Poznaniu i Wrocławiu. Firma zapowiadała, że w październiku i listopadzie zamierza zatrudnić kolejne tysiąc osób w każdym z centrów logistycznych. Pracownicy w Poznaniu mają dostawać 13 zł brutto za godzinę pracy, a we Wrocławiu o 0,5 zł mniej. Daje to ok. 2,2 tys. zł brutto, czyli o ponad 500 zł więcej niż wynosi płaca minimalna.

Marzena Więckowska z Amazon przyznała, że firma wypłaca pensje na poziomie górnej granicy zarobków w branży logistycznej.

Zdaniem dr Ziomek, Amazon podniósł poprzeczkę kosztową oferując nie tylko pensje, ale i bonusy. "Nowi inwestorzy mają świadomość, że jak przyjdą w okolice Poznania, to będą musieli trochę dołożyć. Jest to dobra sytuacja dla pracowników - wzrosła rynkowa płaca minimalna dla pracowników fizycznych" - poinformowała ekspert.

 • 1
 • 2
 • gość 2014-10-27 19:48:07
  Bo po to przeniósł magazyny żeby płacić mniej. Podobno firma
  ma stratę chyba w 2013 r. i musiała coś zrobić żeby się utrzymać.
 • gość 2014-10-27 18:05:16
  dlaczego amazon nie zaproponuje stawek np 1500 euro/m-ac jak w Niemczech?

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA