PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Apetyt najemców nie słabnie, ale deweloperzy nie pozostają w tyle

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 lut 2017 10:00

Apetyt najemców nie słabnie, ale deweloperzy nie pozostają w tyle Aleksander Kuźniewski, Associate Director, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Przemysłowo - Logistycznych, CBRE

Rok 2016 to historycznie najlepszy okres na rynku powierzchni magazynowych, w którym podpisano umowy najmu łącznie na prawie 3,49 mln mkw. Miniony rok był rekordowy nie tylko pod względem poziomu popytu, ale również ilości nowej powierzchni. W IV kwartale oddano na rynek jedynie 140 tys. mkw., a pomimo to łączna podaż powierzchni magazynowej klasy A w całym 2016 r. osiągnęła rekordowy poziom 1,12 mln mkw.

REKLAMA

Z najnowszego raportu Poland Industrial Market View – Rynek Przemysłowy i Logistyczny w Polsce po 4 kw. 2016 przygotowanego przez firmę CBRE wynika, że zasoby powierzchni magazynowych w Polsce przekroczyły 11 mln mkw. Rynek rozwija się proporcjonalnie we wszystkich regionach. Region warszawski wzbogacił się o 210 tys. mkw., natomiast w pozostałych lokalizacjach pojawiło się w sumie 910 tys. mkw.

Pomimo wysokiej aktywności deweloperów, dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest wciąż ograniczona. W porównaniu z końcem 2015 roku (5 proc.), wskaźnik pustostanów wzrósł o 0.9 pp i na koniec 2016 r. wyniósł 5,9 proc. W skali roku jest to nieznaczny wzrost spowodowany głównie powstawaniem coraz większej liczby projektów spekulacyjnych.

- Rok 2016 był wyjątkowo udany dla rynku powierzchni magazynowych, a 2017 zapowiada się równie optymistycznie. Apetyt deweloperów nie słabnie, a w budowie znajduje się kolejne 1,42 mln mkw. Dobra sytuacja na rynku sprzyja realizacji obiektów spekulacyjnych. Aż 30 proc. powierzchni magazynowych w budowie (410 tys. mkw.) pod koniec 2016 roku powstawało spekulacyjnie. Ponieważ zapotrzebowanie najemców na nową powierzchnię stale rośnie deweloperzy nie boją się podejmować ryzyka i budują obiekty, które nie są przedmiotem wcześniejszych zamówień - komentuje Aleksander Kuźniewski, Associate Director, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Przemysłowo-Logistycznych, CBRE.

Czynsze umowne pozostają na stałym poziomie, nie ukazując istotnych zmian w odniesieniu do poprzednich kwartałów. Obecnie najbardziej atrakcyjne powierzchnie przemysłowe i logistyczne wynajmowane są za około 2,40-3,90 EUR/mkw./m-c. Warszawa wciąż pozostaje najdroższą lokalizacją, ze stawkami czynszowymi na poziomie 4,00-5,50 EUR/mkw./m-c. Zauważalna jest coraz większa różnica między stawkami czynszów umownych i efektywnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA