PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Automatyzacja jedyną przyszłością polskich magazynów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 wrz 2015 12:49

Automatyzacja jedyną przyszłością polskich magazynów System automatycznego transportu, kompletacji i identyfikacji towarów

O automatyzacji jako wiodącym trendzie na rynku magazynowym mówi się przynajmniej od kilku lat. O ile jednak firmy funkcjonujące w Europie Zachodniej od dawna inwestują z powodzeniem w tego typu rozwiązania, to polskie przedsiębiorstwa dopiero zaczynają na poważnie się nimi interesować.

REKLAMA

Co prawda w Polsce znaleźć można mniej lub bardziej spektakularne przykłady automatyzacji procesów magazynowo - produkcyjnych, jednak na takie inwestycje decydowały się do tej pory przede wszystkim duże globalne firmy z kapitałem zagranicznym. Wśród nich dominowali i dominują głównie producenci oraz centra dystrybucyjne sieci handlowych. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. dostęp do kapitału i środków finansowych. Z drugiej strony w naturalny sposób są to firmy organizowane na wzór spółek działających na zachodzie – posiadają więc odpowiednie wzorce funkcjonowania, a tym samym są bardziej świadome wymiernych korzyści jakie niesie automatyzacja.

Trudno liczyć oczywiście na to, by polskie magazyny mogły w ciągu kilku najbliższych lat nadrobić zaległości i w pełni się zautomatyzować. Z roku na rok sytuacja jest jednak coraz lepsza – rośnie zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami, liczba nowych inwestycji, a menadżerowie coraz wyraźniej dostrzegają, że ich wdrożenie jest nie tylko konieczne by uzyskać wymaganą popytem wydajność procesów, ale też pozwala znacząco obniżyć koszty w dłuższym okresie, co jednoznacznie wiąże się z zwiększaniem konkurencyjności produktów i usług. Co ważne, dotyczy to nie tylko największych przedsiębiorstw dysponujących ogromnymi powierzchniami magazynowymi, ale także tych mniejszych, od kilku do kilkunastu tysięcy miejsc paletowych.

Konkurencyjność wymaga inwestycji

Wśród głównych barier utrudniających polskim firmom inwestycje w automatykę magazynową wymienić należy przede wszystkim przekonanie o dużych nakładach początkowych takiej operacji i łączącą się z tym obawę sprowadzającą się do prostego pytania „czy nas na to w ogóle stać?”. Do tego dochodzi niepewność czasu zwrotu i kosztów ostatecznych całej inwestycji, i tego, czy w ostatecznym rozrachunku będzie ona opłacalna. Poza barierami czysto finansowymi – polska branża magazynowa boryka się także z brakiem wystarczającej wiedzy na temat możliwych i właściwych do zastosowania rozwiązań i brakiem doświadczenia w tym zakresie. A to utrudnia podejmowanie decyzji.

Polskie magazyny, by z powodzeniem funkcjonować na globalnym rynku muszą być konkurencyjne. I właśnie konkurencyjność to nadrzędna wartość, którą niesie za sobą automatyzacja. Pytanie, co w praktyce oznacza ona dla danego przedsiębiorstwa?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA