PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Baza logistyczna we wschodniej Polsce wciąż niezadowalająca

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 kwi 2014 13:43

Baza logistyczna we wschodniej Polsce wciąż niezadowalająca

Firma doradcza JLL zbadała kierunki rozwoju sieci handlowych w Polsce w kontekście dostępności powierzchni magazynowych. Z podsumowania wynika, że pomimo dynamicznego rozwoju oferty handlowej we wschodnich województwach, baza logistyczna pozostaje tam nadal dość znikoma.

REKLAMA

Rynek obiektów handlowych w Polsce systematycznie się rozwija. Z analiz JLL wynika, że do końca 2015 r. rynek wzrośnie o ok. 12%, a całkowita podaż powierzchni handlowej sięgnie 13,2 mln mkw. Obecnie, 44% istniejącej powierzchni handlowej zlokalizowane jest w zachodnich i południowo-zachodnich rejonach kraju, a kolejne 17% w centrum (woj. mazowieckie i łódzkie).

Najbardziej dynamiczny wzrost nowoczesnej powierzchni handlowej (średnio o 27%) spodziewany jest we wschodnich województwach kraju. Powstają tam zarówno duże projekty (np. otwarte w marcu br. Atrium Felicity w Lublinie czy Galeria Warmińska w Olsztynie), jak i wiele obiektów mniejszego formatu, a także pierwsze centra wyprzedażowe (w Lublinie i Białymstoku).

- Wraz ze wzrostem siły nabywczej i rozwojem infrastruktury drogowej we wschodnich województwach, obserwujemy rosnące zainteresowanie deweloperów i sieci handlowych rozbudową swoich struktur i oferty właśnie w tej części kraju. Istotnym motorem rozwoju tych rynków jest napływ klientów zza wschodniej granicy, czyli tzw. „turystyka zakupowa" w północno - wschodniej części Polski, również po wprowadzeniu umowy o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim - mówi Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku w Polsce, JLL.

Na wschodzie kraju nastąpią największe w ujęciu procentowym przyrosty powierzchni handlowej, choć należy pamiętać, iż istniejąca baza centrów handlowych jest w tej części kraju nieporównywalnie niższa niż w centralnych i południowo-zachodnich obszarach Polski. W związku z rozwojem sieci handlowych we wschodnich województwach, można oczekiwać wzrostu zapotrzebowania na magazyny. Tymczasem zasoby w tych rejonach są znikome. Całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce to dziś 7,5 mln mkw., z czego jednak 92% przypada na pięć kluczowych rynków - Warszawę, Górny Śląsk, Poznań, Polskę Centralną i Wrocław.

- Sieci handlowe z 24% udziałem w popycie w ostatnim pięcioleciu, stanowią drugą po operatorach logistycznych największą grupę najemców powierzchni magazynowych w Polsce. Przeciętna wielkość powierzchni poszukiwanej przez sieci handlowe to ok. 10 000 mkw. Największe szanse na znalezienie takiego modułu są obecnie w Centralnej Polsce i na Górnym Śląsku. W pozostałych regionach kraju oferta powierzchni do wynajęcia od zaraz o takich parametrach jest mocno ograniczona. Alternatywą dla istniejących budynków pozostają projekty BTS, dostarczane przez dewelopera zgodnie z potrzebami najemcy. Z uwagi na czas realizacji takiej inwestycji, decyzja o współpracy musi zostać jednak podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem - komentuje Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Polsce, JLL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA