PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Beata Szydło: atutem Polski nie powinna być tania siła robocza

  • Autor: PAP
  • 18 lis 2015 17:57

Beata Szydło: atutem Polski nie powinna być tania siła robocza Beata Szydło

Reindustrializacja Polski to jeden z głównych celów rządu PiS. Premier Beata Szydło przekonywała w środę, że Polska, by wyrwać się z pułapki średniego rozwoju, musi postawić na inwestycje i innowacje. Wśród źródeł ich finansowania wymieniła m.in. pobudzenie kapitału banków i firm.

REKLAMA

"Musimy się wyrwać z pułapki średniego rozwoju" - oświadczyła w środowym expose Beata Szydło. Jak mówiła, kluczem do tego są inwestycje i innowacje, a nie tania siła robocza.

Szefowa rządu przekonywała, że program rządu doprowadzi do tego, że małe firmy będą stawać się średnimi, średnie - dużymi, a duże będą konkurowały na rynku globalnym. Mają to umożliwić planowane zmiany takie jak m.in. obniżka CIT dla drobnych przedsiębiorstw i podwójny odpis inwestycyjny. "Podatek CIT dla małych firm obniżymy do 15 proc." - zapowiedziała.

Szydło podkreślała, że nauka musi ściśle współpracować z biznesem. Dlatego, jak mówiła, przy prezesie Rady Ministrów powstanie Narodowe Forum Przedsiębiorców.

Premier mówiła o aktywizacji polskiego kapitału, użyciu znanych, ale też łatwych do wykorzystania zasobów. "To właśnie projekt biliona złotych na rozwój, o którym mówiliśmy w kampanii wyborczej. Podsumowanie możliwości, o których mówimy daje nawet sumę większą niż bilion. Bilion to symbol wielkiego przedsięwzięcia" - powiedziała.

"System zachęt inwestycyjnych, amortyzacja inwestycji w ciągu roku, a nawet podwójna amortyzacja w razie inwestycji innowacyjnych, powinny sprzyjać ich uruchomieniu. Można powiedzieć, że kapitał bankowy i kapitał przedsiębiorstw zostanie obudzony" - zaznaczyła.

Szefowa rządu oceniła, że niewykorzystane możliwości mają wielkie przedsiębiorstwa państwowe. "Można je wykorzystać poprzez stworzenie funduszu inwestycyjnego. Silnym impulsem proinwestycyjnym będzie także program budowy mieszkań dla przeciętnie i mniej niż przeciętnie zarabiających obywateli. Uruchomiony kapitał ma służyć rozwojowi polskiej przedsiębiorczości, ma być kierowany w stronę reindustrializacji Polski" - podkreśliła.

Szydło przekonywała, że doświadczenia kryzysu pokazują, jak ważny jest przemysł. Zapowiedziała odbudowę gospodarki morskiej i wsparcie tych dziedzin gospodarki, które mają największe szanse rozwojowe. "Chodzi o przemysł energetyczny, chemiczny, zbrojeniowy, a z drugiej strony świetnie rozwijający się w Polsce sektor usług IT oraz przemysły kreatywne m.in. związane z np. tworzeniem gier komputerowych" - wyliczała.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA