PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Białystok będzie mieć lotnisko

  • Autor: PAP
  • 29 gru 2015 14:47

Białystok będzie mieć lotnisko Fot. Fotolia

Prezydent Białegostoku podpisał we wtorek wniosek do wojewody podlaskiego o wydanie pozwolenia na budowę utwardzonego pasa startowego na białostockim lotnisku Krywlany. Plany miasta zakładają, że pierwsze samoloty powinny korzystać z tego pasa w 2018 r.

REKLAMA

Prezydent ubiega się formalnie o tzw. zezwolenie na realizację inwestycji na Krywlanach. Miasto liczy, że wojewoda wyda taką decyzję w pierwszej połowie 2016 r. Wtedy będzie ogłaszany przetarg, w którym będzie wyłoniona firma, która zbuduje pas. Umowę z wykonawcą miasto chciałoby zawrzeć we wrześniu lub październiku 2016 r. - poinformowała we wtorek dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Bożena Zawadzka na wspólnej z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim konferencji prasowej.

Gotowe są wszystkie dokumenty potrzebne do ubiegania się o zezwolenie na realizację inwestycji. Jest projekt budowlany. Ogrodzony jest prawie cały teren lotniska.

Prezydent Tadeusz Truskolaski powiedział, że złożenie wniosku o zezwolenie jeszcze w grudniu oznacza procedowanie dalszych kroków według tak zwanej specustawy lotniczej. Od stycznia zmieniają się przepisy.

Lotnisko Krywlany jest obecnie lotniskiem o charakterze sportowym. Korzystają z niego również służby ratunkowe. Nie ma utwardzonego pasa startowego, a trawiasty. Kosztem 31 mln zł (łącznie z przygotowaniem dokumentacji) ma powstać liczący 1,4 tys. metrów pas startowy z drogą startową o długości 1,3 tys. metrów i szerokości 30 metrów. Będą mogły z niego korzystać samoloty zabierające na pokład ok. 50 pasażerów. Krywlany będą lotniskiem użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji. Lotnisko będzie miało charakter lokalny, oprócz przewozów osób będą możliwe również loty cargo.

Prezydent Truskolaski powiedział, że lotnisko nie będzie obsługiwać regularnych lotów pasażerskich, a taksówki powietrzne, loty czarterowe, których ilość będzie uzależniona od potrzeb rynku. Z lotniska będą mogły latać samoloty na odległość ok. 1-1,2 tys. km., więc - jak mówił dziennikarzom prezydent - będzie miało w zasięgu stolice europejskie, ale rynek zweryfikuje, czy białostoczanie będą chcieli latać i od tego będzie zależało, czy będą się odbywać regularne kursy taksówek powietrznych.

Za utrzymanie lotniska będzie odpowiadał aeroklub, miasto nie będzie do tego dokładać. Miasto buduje pas, natomiast za przyszłą infrastrukturę towarzyszącą będzie odpowiadać Aeroklub Polski, który ma umowę z miastem w tej sprawie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA