PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Bieńkowska szykuje "mapę drogową" dla przemysłu w UE

  • Autor: PAP
  • 12 lis 2014 19:45

Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała w środę w Brukseli, że w pierwszym kwartale 2015 r. przedstawi "mapę drogową" dla europejskiego przemysłu, czyli nową strategię jego rozwoju.

REKLAMA

"Przemysł nie jest problemem dla Europy, ale jej największą szansą, aby zbudować konkurencyjną i innowacyjną gospodarkę przyszłości" - powiedziała Elżbieta Bieńkowska, która w środę w Brukseli wzięła udział w konferencji pt. "Nowa polityka przemysłowa dla Europy".

Poinformowała, że w pierwszym kwartale 2015 r. zaproponuje "pełną mapę drogową", czyli odnowioną strategię europejskiej polityki przemysłowej. Przypomniała opinie, że w UE przez wiele lat zapominano o przemyśle, koncentrując się na sektorze usług.

"Teraz się budzimy. Musimy włożyć sporo wysiłku w to, by powrócić z naszą polityką przemysłową na właściwy tor" - powiedziała.

Według komisarz, na przemysł przypada 75 proc. badań i innowacji w sektorze prywatnym w UE. Generuje on 75 proc. europejskiego eksportu. "Nie wyszliśmy jeszcze z kryzysu gospodarczego. To, czego potrzebujemy, to nowoczesna i pragmatyczna polityka przemysłowa" - powiedziała Bieńkowska.

Przypomniała, że celem strategii reindustrializacji, zaproponowanej jeszcze przez poprzednią KE, jest zwiększenie udziału przemysłu w unijnym PKB do 20 proc. "Ale to nie jest cel sam w sobie. Chodzi o utrzymanie i tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy" - powiedziała.

Jej strategia dotycząca przemysłu ma cztery priorytety. Pierwszy to lepszy dostęp do rynku w UE i poza nią. Kluczowe znaczenie ma tu zakończenie budowy wspólnego rynku. "Musimy zająć się przeszkodami dla w pełni otwartego rynku usług, który nie funkcjonuje. Rynek wewnętrzny dla towarów jest raczej dobrze rozwinięty, ale potrzebne są uproszczenia i zapewnienie, że funkcjonuje on w praktyce" - powiedziała.

Drugi priorytet to lepszy dostęp do zasobów: finansowania, energii, surowców i kwalifikacji. "Największym problemem dla europejskiego przemysłu jest dramatyczny spadek inwestycji, które są 20 procent poniżej poziomu sprzed kryzysu" - oceniła komisarz. Jej zdaniem ważne znaczenie dla przemysłu w UE będzie mieć zapowiedziany przez szefa KE Jean-Claude'a Junckera pakiet unijnych inwestycji o wartości 300 mld euro. Bieńkowska podkreśliła też, że UE, która ma jedne z najwyższych cen energii na świecie, musi poprawić efektywność energetyczną oraz "pilnie posunąć naprzód tworzenie unii energetycznej".

Trzeci priorytet to inwestycje w innowacje i modernizacje. "UE musi produkować dobra i usługi, których inni nie potrafią wyprodukować albo nie umieją robić tego tak efektywnie, jak my" - powiedziała. Czwarty priorytet to lepsze unijne prawo, które ograniczy ciężary biurokratyczne i administracyjne dla firm, w tym małych i średnich. Bieńkowska nie chce jednak proponować nowych unijnych regulacji, ale poprawić wdrażanie istniejących.

Środową konferencję w Europie zorganizowały Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i think-tank European Policy Centre.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA