PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Boom na rynku magazynowym w Europie Środkowej. Polska w czołówce peletonu

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 27 lut 2018 14:58

Boom na rynku magazynowym w Europie Środkowej. Polska w czołówce peletonu Fot. Shutterstock

Na rynku nieruchomości magazynowych mamy dziś do czynienia z rekordowym poziomem podaży w całym regionie Europy Środkowej - mówi Ferdinand Hlobil, partner i dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią Cushman & Wakefield. Polska ma w tych rekordach swój znaczący udział.

REKLAMA

Z danych C&W wynika, że w 2017 roku na rynkach magazynowych Europy Środkowej odnotowano historyczne rekordy. W Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech oddano w tym okresie najwięcej nowej powierzchni magazynowej w historii – ponad 3,7 mln mkw. To o 68 proc. więcej niż w 2016 roku i 55 proc. więcej niż w rekordowym 2007 roku. Łączne zasoby powierzchni magazynowej w regionie wzrosły o 17 proc.

Pomimo wyjątkowo dużej aktywności deweloperów w Europie Środkowej i niemal maksymalnego tempa wzrostu w regionie, nie ma obaw, że trendy mogą się odwrócić.

- Pod wieloma względami obecnie rekordowe dane są zbliżone do wartości odnotowywanych przed kryzysem lub je przekroczyły, ale główny wskaźnik ilustrujący ilość powierzchni niewynajętej maleje. Podaż podąża za popytem – uważa Ferdinand Hlobil, partner i dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią C&W.

Polski rynek ma w tych rekordach swój znaczący udział – zwłaszcza pod względem aktywności deweloperskiej. Z 3,7 mln mkw. nowej powierzchni wybudowanej w cały regionie, na Polskę przypadło 63 proc, czyli ok. 2,3 mln mkw. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Czechy (662 tys. mkw.) i Rumunia (prawie 500 tys. mkw.).

- Polska najlepiej wykorzystała boom gospodarczy od czasu ostatniego kryzysu. Po niej, najwięcej zyskały Czechy i Rumunia. Z kolei Węgry i Słowacja nie wykorzystały w pełni szans z początku ostatniej dekady, ale w ostatnich dwóch latach rozwijają się coraz dynamiczniej – podsumowuje Ferdinand Hlobil.

Z raportu "Marketbeat. Rynek magazynowy w Polsce" opracowanego przez C&W wynika, że w Polsce w ubr. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej zajmowały ok. 13,5 mln mkw., kolejne 1,4 mln mkw. znajdowało się w budowie, a popyt kształtował się na poziomie ponad 4 mln mkw., czyli o ok. 1,4 mln mkw. więcej niż w rok wcześniej. Wskaźnik pustostanów utrzymuje się na poziomie ok. 5 proc.

Regiony gonią centrum

Jeszcze 10 lat temu większość rynku magazynowego była skoncentrowana w okolicy Warszawy, dziś mamy do czynienia ze znacznym wzrostem znaczenia lokalizacji regionalnych. Największe z nich – Górny Śląsk, Polska Centralna, Wrocław i Poznań - doganiają stolicę – mówi Joanna Sinkiewicz, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i logistycznych w Cushman & Wakefield Polska. - Niemal w każdym regionie, poza Wrocławiem, wybudowano więcej powierzchni niż w roku poprzedzającym.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA