PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża automotive najlepiej czuje się na Śląsku

  • wnp.pl
  • 25 mar 2016 10:56

Branża automotive najlepiej czuje się na Śląsku fot. Fotolia

W 2015 roku największe inwestycje Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zrealizowano właśnie w segmencie automotive. Swoje zakłady, siedziby lub oddziały mają lub otwierają tutaj największe międzynarodowe firmy, również z branży motoryzacyjnej.

REKLAMA

Największymi inwestycjami były związane z branżą motoryzacyjną zakłady NGK Ceramics Polska – 317 mln zł i 70 nowych miejsc pracy oraz Mubea Automotive Poland – 200 mln zł i 350 nowych miejsc pracy, a także Schoeller Allibert – 87 mln zł, dający zatrudnienie 17 pracownikom – firma mająca wśród odbiorców także firmy motoryzacyjne.

Bezrobocie na poziomie niższym niż w całej Polsce, rosnąca liczba zgłaszanych do Urzędów Pracy ofert zatrudnienia, silne zaplecze edukacyjno-naukowe czy rozwijająca się infrastruktura drogowa – to tylko niektóre wskaźniki pokazujące potencjał Śląska. Jednym z najmocniej rozwijających się segmentów jest automotive.

 - Województwo śląskie to region, który pomimo zmagań z problemami przemysłu ciężkiego, bardzo prężnie się rozwija. Stale rozwijające się inwestycje i nowe projekty podnoszą atrakcyjność tej części Polski. Swoje zakłady, siedziby lub oddziały mają lub otwierają tutaj największe międzynarodowe firmy, również z branży motoryzacyjnej - mówi Marzena Jurkiewicz, dyrektor CRS Polska, krajowego oddziału niemieckiej firmy kontrolującej samochody i komponenty do ich produkcji. 

Według Piotra Wojaczka, prezesa KSSE, w tym roku strefa liczy na uruchomienie 25 nowych inwestycji o łącznej wartości ponad 1 mld zł. Według informacji zarządu strefy w pierwszy kwartał może się zamknąć udzieleniem zezwoleń na co najmniej pięć nowych projektów inwestycyjnych, w tym dwa polskie, co pozwoli na utworzenie ponad 70 nowych i przyniesie inwestycje przekraczające 140 mln złotych. KSSE podała, że prowadzi też rozmowy z sześcioma kolejnymi inwestorami. Część z tych inwestycji pochodzi z segmentu automotive. 

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec grudnia 2015 roku, stopa bezrobocia na Śląsku wyniosła 8,2 proc. Oznacza to, że była o 1,6 p.p. niższa niż wskaźnik ogólnopolski (9,8 proc.). Spadła również w porównaniu do grudnia 2014 roku – o 1,4 p.p. Co więcej, pracujący w tym regionie zarabiają więcej niż wskazuje średnia ogólnopolska. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na Śląsku, w grudniu 2015 roku wyniosło 5347,33 zł i w porównaniu z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w kraju było wyższe o ponad 800 zł (średnia krajowa: 4515,28 zł) – wynika z danych GUS. 

Czytaj więcej: Branża automotive jest coraz mocniejsza na Śląsku

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA