PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża e-commerce i zarządzanie łańcuchem dostaw kluczowe dla rynku magazynowego

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 lut 2016 16:48

Branża e-commerce i zarządzanie łańcuchem dostaw kluczowe dla rynku magazynowego Patrick Kurowski, dyrektor, Dział Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, CBRE

To był fenomenalny rok dla sektora powierzchni magazynowych: umowy najmu na ponad 2,6 mln mkw., 900 tys. mkw. nowej powierzchni. - W 2016 r. dużą rolę odegra branża e-commerce i zarządzanie łańcuchem dostaw w tym sektorze - mówi Patrick Kurowski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych CBRE.

REKLAMA

- Wyniki z 2015 r. potwierdziły bardzo dobrą kondycję polskiego rynku magazynowego – wynajęto około 2,62 mln mkw. To - jak do tej pory - najlepszy wynik w tym sektorze. Popyt utrzymywał się na stabilnym poziomie na przestrzeni całego roku. Nowe umowy oraz ekspansje obecnych najemców stanowiły 70 proc. Najbardziej aktywną grupę klientów reprezentowały firmy z branż logistycznej i kurierskiej. Duże zainteresowanie inwestorów i deweloperów rynkiem magazynowo-przemysłowym potwierdza fakt inwestycji w budowie o wolumenie około 900 tys. mkw., z czego 40 proc. stanowią inwestycje spekulacyjne. Przewidujemy, że w 2016 r. zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową i przemysłową utrzyma tendencję z 2015 r., dużą rolę odegra ciągle rozwijająca się branża e-commerce i zarządzanie łańcuchem dostaw w tym sektorze - mówi Patrick Kurowski.

Nadchodzące miesiące dla sektora magazynowego zapowiadają się bardzo optymistycznie, rok 2016 będzie czasem rozwoju rynków regionalnych takich jak: Bydgoszcz, Lublin, Rzeszów czy Szczecin. W najbliższym czasie podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczy 10 milionów mkw. Czynsze umowne pozostają na stabilnym poziomie, jednak można zauważyć, że będzie to rynek najemcy, co widać wśród deweloperów i właścicieli, którzy prześcigają się w bardzo atrakcyjnych zachętach dla potencjalnych najemców.

- Rok 2015 był czasem intensywnego rozwoju rynku nieruchomości magazynowych w Polsce. Od stycznia do grudnia podaż nowoczesnych powierzchni zwiększyła się aż o 930 tys. mkw. Rozwinęły się dojrzałe rynki, natomiast rekordowo wysoki popyt skłonił deweloperów do poszukiwania nowych możliwości inwestycyjnych, w wyniku czego podwojeniu uległy niewielkie zasoby powierzchni magazynowej w regionie wschodnim (wokół Lublina i Rzeszowa) oraz szczecińskim. Na uwagę zasługuje również rejon Bydgoszczy, do tej pory pomijany przez deweloperów instytucjonalnych. Aktualnie planowane są tam dwa nowe parki logistyczne. Prognozy dla 2016 r. są bardzo obiecujące. Obecnie w budowie znajduje się aż 900 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej. Nowym projektom (także spekulacyjnym) będą sprzyjały niskie wskaźniki pustostanów oraz duże zapotrzebowanie zgłaszane przez najemców - mówi Emilia Filimoniuk, młodszy konsultant Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA