PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża e-commerce przyszłością, ale i wyzwaniem dla rynku magazynowego

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 09 lis 2017 07:55

Branża e-commerce przyszłością, ale i wyzwaniem dla rynku magazynowego Fot. Shutterstock

Niemal wszystkie firmy logistyczne przewidują wzrost obrotów. Wiele stawia na rozwój. Tylko co trzecia nie będzie zatrudniać, a co czwarta nie planuje inwestycji.

REKLAMA

Badanie przeprowadzone przez CBRE i Panattoni Europe, przy silnym wsparciu agencji badawczej Analytiqa, potwierdziło pozytywne perspektywy dla rynku logistycznego. Wskaźnik Poziomu Optymizmu w zakresie Logistyki i Łańcucha Dostaw w Polsce 2017 został określony na poziomie 60,7, przy czym w przypadku firm logistycznych osiągnął wartość 62,1, natomiast w grupie firm produkcyjnych i handlowych wyniósł 59,1. Polska wypadła bardzo dobrze na tle innych krajów europejskich, w których przeprowadzono analogiczne badanie i wyprzedziła Irlandię (60,4) oraz Wielką Brytanię (56,7). Bardzo pozytywnie oceniana przez respondentów jest atrakcyjność inwestycyjna – aż 64 proc. ankietowanych uważa, że Polska posiada przewagę konkurencyjną jako destynacja inwestycyjna w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.

Badanie wykazało wiele pozytywnych prognoz dotyczących rozwoju branży logistycznej w najbliższej przyszłości. Wysokiemu optymizmowi w zakresie oczekiwanych zmian wysokości obrotów (aż 94 proc. respondentów przewiduje wzrost) towarzyszą pozytywne opinie na temat rentowności (70 proc. ankietowanych oczekuje wzrostu zysków). Ponad trzy czwarte ankietowanych (76 proc.) wykazało też chęć dokonania nakładów inwestycyjnych w obszarze logistyki i łańcucha dostaw, a zdecydowana większość (62 proc.) zakłada wzrost zatrudnienia.

Głównym motorem zmian w logistyce będzie e-commerce, co z jednej strony zwiększy zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe, a z drugiej wymusi zmiany technologiczne w firmach. Reorganizacja tradycyjnych łańcuchów dostaw w kierunku branży e-commerce została określona jako jedno z podstawowych wyzwać, jakie staną przed branżą.

Pomimo licznych pozytywnych opinii, wiele firm spodziewa się, że przyszły rok będzie się również wiązał z różnego rodzaju wyzwaniami. Największych problemów przedsiębiorcy spodziewają się w kwestiach związanych z ograniczoną dostępnością zasobów ludzkich oraz z pozyskaniem odpowiednich, dodatkowych lokalizacji. Problemy z dostępnością pracowników będą dodatkowo skłaniały do zwiększenie inwestycji w automatykę i robotykę. Przedsiębiorcy planują zwiększyć efektywność swoich firm głównie poprzez poświęcenie większej uwagi na poprawę współpracy z klientami oraz poczynienie inwestycji w podniesienie produktywności pracowników. Nie ulega wątpliwości, iż inwestycje w ulepszenia technologiczne oraz innowacyjność są również sposobem na zmierzenie się z wyzwaniami wynikającymi z rozwoju sektora handlu elektronicznego.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA